Online mağazalardan ücretli uygulama alanlar dikkat

iPhone kullananların “Satın aldığım uygulamaların değerlerinden daha fazla miktar kredi kartıma yansıyor” ya da “Telefonu sattıktan sonra borçla karşılaştım” şikayetlerine dikkat. Şikayetvar’ın haberine göre iPhone kullananların online mağazadan uygulama indirirken verdikleri kredi kartı bilgileri başlarına bela oldu.

iPhone cihazı ile sanal mağazalardan ücretli uygulama ve içerik satın alanlar dikkat. . Bu cihazlara uygulama yüklerken Apple kimliği gerekiyor. Ücretli içerik almak için Apple Kimliği ile kredi kartı kullananların apayrı soruları veya sorunları olabiliyor.  Ücretli herhangi bir şey satın almak istediğinizde her seferinde tekrar tekrar kredi kart bilginizi girmek zorunda kalmamanız için en başta kredi kart bilgilerinizi istiyor.

Telefonunuzu sattığınızda, hediye ettiğinizde ya da çocuklarınıza oynaması için verdiğinizde sizi büyük bir tehlike bekliyor. Şikayetlere göre; telefonlarını satanlar ya da çocuklarına oyun oynamaları için verenler kimi zaman büyük bir borçla karşılaşıyor. iPhone’unuzu satarken içindeki verileri silmeyi unutmayın ve çocuklarınız için şifre oluşturun. İşte Şikayetvar Uzmanlarından sürpriz faturalarla karşılaşmama tüyoları.

Aileler Cebinizdeki Uygulamalara Dikkat!

Online mağaza üzerinden harcama yapan ve kredi kartı bilgilerini kaydetmiş olan ailelerin dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Uzmanlar, “iPhone kullanan anne-babalar cihazlarını oyun oynamaları için çocuklarının eline veriyor. İstedikleri oyunları ebeveynlerinin hesabından satın alan çocuklar bilmeden ailelerine yüksek faturalar çıkarıyor. Çocukların kazara harcama yapma ihtimaline karşı oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Çoğu oyun içerisinde ücretsiz olarak indirilen bir uygulamanın içinden de herhangi bir bölüm, karakter veya eşya parayla satın alınabiliyor. İkinci bir onaya gerek kalmadan satın almalar yapılabiliyor. O dakikadan itibaren de her şey için çok geç oluyor. Daha sonra ise ‘Satın aldığım uygulamaların değerinden fazla kredi kartıma yansıtılmış’ şeklinde şikayetler yağıyor. Şikayetler biraz incelendiğinde ailelerin şifrelerini çocukları ile paylaştıkları görülüyor. Bu tür sürprizlerle karşılaşmamak için cihaza sınırlama getirmek ve uygulama içi alımı iptal etmek gerekiyor” şeklinde uyardı.

iPhone Satacaklar Dikkat!

Diğer bir sorunun ise iPhone cihazını satanların yaşadığını kaydeden uzmanlar, “iPhone satacağım, uygulamalar için kredi kartı bilgilerimi girmiştim. Bilgilerimi nasıl silebilirim?” şeklinde gelen şikayetleri de şöyle yanıtladı:

“Yeni bir iPhone alınca da doğal olarak eskisini ya bir yakınımıza hediye ediyoruz ya da satıyoruz.Şikayetlere göre; cihazını satmadan evvel içindeki bilgileri silmeyi unutuyor. Tüm özel bilgileri (e-posta ve SMS mesajları, fotoğraflar) doğal olarak başkalarının eline geçiyor.   iPhone’unuzu satmadan evvel içindeki verileri ve online mağaza bilgilerini silmeyi unutmayın.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir