Özmen, yerli uçak hakkında ilk kez konuştu

Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan, Uzay ve Havacılık alanında ABD’de büyük başarılara imza atan Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketinin Başkanı Eren Özmen, lansmanı yapılan “Yerli Uçak” projesi konusunda ilk kez açıklamada bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun lansmanını yaptığı “Yerli Uçak” hakkında konuşan Eren Özmen, “Bu Proje, uçak tasarım modifikasyonları alanında onlarca yıllık kapsamlı deneyimimizden ve müşterilerimiz için değer yaratma konusundaki yenilikçiliğimizden ve çevikliğimizden güç almaya devam eden SNC’nin ve bağlı şirketlerimizin doğal ilerlemesini yansıtmaktadır” dedi.

Özmen, “Şirketimiz D328’in kanıtlanmış teknolojisine ve havacılık sertifikasyon uzmanlığına dayanarak, çok farklı pazarlar için gerekli sertifikasyonların alınmasını hızlandırmak gibi eşsiz bir kabiliyete sahip” diye konuştu.

yerliucak1

Şehirlerarası çapraz uçuşlar yapılacak

Proje, 30 ila 33 yolcu kapasiteli TRJ328-150 TP ve TRJ328-310 Jet uçaklarının üretim süreciyle paralel olarak, ileride 56-64 yolcu kapasiteli olması öngörülen yeni ve daha yüksek kapasiteli TRJ628 jet ve turboprop uçaklarının tasarım, sertifikasyon ve imalat sürecini de kapsıyor.

Bu benzersiz uçaklar, Türkiye’de hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirlerarasında doğrudan ve sıklıkla gerçekleştirilecek seferlere imkân sağlayarak doldurulmayı bekleyen bir pazarı da doldurmuş olacak. Böylece Türkiye’de bu Projeyle gerek iş gerekse eğlence seyahati için yeni bir alan açılmış olacak.

yerliucak

Türkiye, dünya standardını yakalayacak

SNC CEO’su Fatih Özmen, şirketin, Türkiye’nin Bölgesel Uçak Projesi kapsamında ülkenin ilk bölgesel jet uçağının üretilmesi için dün başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tanıtımının ardından Başbakan ve bakanların şahitliğinde bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Temeli mevcut Dornier 328 (D328) uçaklarının modernize edilmiş versiyonlarının geliştirilmesine dayanan Proje kapsamında üretilecek olan uçaklar, Türkiye’nin ilk yerli yolcu uçağı olma özelliğini taşıyacak. Bu uçakların ardından ise yeni yüksek teknoloji 628 uçak serisi gelecek. Proje aynı zamanda Türkiye’de dünya standartlarında bir havacılık ve uzay endüstrisi altyapısının kurulmasını sağlayacak.

yerliucak5

Düşük riskli maliyet etkin strateji

ABD’de Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu özel bir uzay ve havacılık entegrasyon şirketi olan SNC, bu Projede Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile ortak bir çalışmayla, mevcut D328 uçakları üzerinde geliştirmeler yaparak, jet motor versiyonu “TRJ328-310 Jet”, turboprop versiyonu ise “TRJ328-150 TP” adıyla piyasaya sürülecek olan uçağı üretecek.

SNC’nin bağlı şirketleri olan 328 Support Services GmbH, 3S Certification LLC ve 3S Engineering LLC firmaları da bu uçağın yapım ve üretim sürecinde SNC’ye destek vererek, Türkiye’de Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) onaylı 21G uçak üretim tesisinin kurulmasına yardımcı olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu proje için düşük riskli, maliyet etkin bir strateji benimseyerek, uzay ve havacılık alanında köklü ve global bir şirket olan SNC ile kamu-özel ortaklığı yapmayı seçti ve SNC şirketinin kısa bir süre önce satın aldığı D328 uçağının mevcut fikri mülkiyetinden ve varlıklarından yararlanma yoluna gitti.

yerliucak4

SNC şirketinin ana yüklenici olduğu projede ayrıca birçok yerli firmanın kabiliyetlerinden de yararlanılacak. Bu global şirket ortaklığı, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’nın vazgeçilmezlerinden olan bölgesel uçak girişiminin hızlı ve başarılı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayacak.

Proje, 30 ila 33 yolcu kapasiteli TRJ328-150 TP ve TRJ328-310 Jet uçaklarının üretim süreciyle paralel olarak, ileride 56-64 yolcu kapasiteli olması öngörülen yeni ve daha yüksek kapasiteli TRJ628 jet ve turboprop uçaklarının tasarım, sertifikasyon ve imalat sürecini de kapsıyor.

Bu benzersiz uçaklar, Türkiye’de hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirler arasında doğrudan ve sıklıkla gerçekleştirilecek seferlere imkân sağlayarak doldurulmayı bekleyen bir pazarı da doldurmuş olacak. Böylece Türkiye’de bu Projeyle gerek iş gerekse eğlence seyahati için yeni bir alan açılmış olacak.

yerliucak3

Proje uçağı, SNC’nin önemli yatırımlarıyla, Türkiye’de kurulacak yeni bir ticari imalat tesisinde yapılacak ve sertifikalandırılacak. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ise koordineli bir şekilde, SNC üretim tesisinin yapımı, işletimi ve bakımı için gereken desteği sağlayacak altyapı ve hizmetlerin geliştirilmesi için yüklü teşvikler verecek.

Bu modern tesisler, proje kapsamında SNC ve Türk mühendisler tarafından geliştirilecek olan yüksek teknoloji, ticari havacılık teknolojisi ile birlikte, Türkiye’de gelişmeye başlayan bir havacılık ve uzay endüstrisi yaratacak.

Ayrıca, yapılan kapsamlı pazar araştırmaları, bu uçaklara sadece yerli arenada ihtiyaç olmadığını, bölgesel ve uluslararası taleplerin de söz konusu olduğunu gösteriyor. Son olarak, SNC’de bu uçağın ABD hükümeti de dahil olmak üzere, ABD’de satışa sunulmak için SNC veya bağlı şirketleri/iştirakleri tarafından üretilmesi öngörülüyor.

yerliucak2

Dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasında

Genel merkezi Sparks, Nevada’da bulunan Sierra Nevada Corporation (SNC), “Uzay Alanında Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketi” arasında yer alıyor. SNC, son 30 yılda Şirket Başkanı Eren Özmen ve CEO Fatih Özmen’in yönetiminde, Amerika’nın en hızlı büyüyen özel şirketlerinden biri ve ABD’de Sahibi Kadın Olan En Başarılı Federal Hükümet Yüklenicisi konumuna gelmiş durumda.

3000’i aşkın personeli bulunan SNC, günümüzde 18 eyalette yer alan 33 merkezde ve Avrupa’da yer alan üç ayrı merkezde hizmet veriyor. Elektronik, havacılık ve uzay, aviyonik, uzay, tahrik sistemleri, mikro uydu, hava aracı, haberleşme sistemleri alanlarında hızlı, yenilikçi ve çevik teknoloji çözümleriyle tanınan SNC, altı iş koluyla, dinamik müşteri tabanına öncü çözümler sunmak için özveriyle çalışıyor.

Alanında elli yılı aşkın başarılı bir geçmişe sahip olan SNC, müşterilerine çeşitli teknolojilerin en iyisini sunmaya odaklanmış olup, aynı zamanda da çift kullanımlı uygulamalarda şirket içi ilerlemeler ve dış alımlar vasıtasıyla, teletıp, Siber ve ağ merkezli operasyonlar gibi gelişmekte olan pazarlar da dahil olmak üzere, ticari sektörde büyüme odaklı çalışmalarını sürdürüyor.

Fatih Özmen ve Eren Özmen kimdir?

Eren Özmen ve Fatih Özmen çifti, 30 yıldan daha uzun zaman önce kısıtlı imkânlarla başladıkları ABD serüvenlerinde sahibi oldukları SNC firması ile bugün, dünyanın sayılı savunma ve havacılık şirketleri arasına girdiler. Eren Özmen 2002 yılında “Yılın Rol Kadın Modeli”, 2005 ve 2006’da “Government Computer News” ödüllerine layık görüldü.

SNC Amerikan hükümeti tarafından yayınlanan devlet ihalelerinde iş alan kadınların sahip olduğu en büyük şirket sıralamasında birinci sırada yer aldı. The International Women Presidents’ Organization, SNC’yi ayrıca Kuzey Amerika genelinde kadınların sahip olduğu en hızlı büyüyen 2 şirketten biri olarak açıkladı.

Özmen çiftinin öncülüğünde pek çok başarı ve ödülle onurlandırılan SNC, 2001 yılında Nevada’da “Yılın En Seçkin Şirketi”, 2009 ve 2011’de “Kuzey Nevada’nın Çalışabilecek En İyi Şirketi”, 2010 yılında “Florida’nın Çalışılabilecek En İyi Şirketi” ödüllerini aldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir