Papa seçimi uydu yayın kapasitesini artırdı

Medyanın Vatikan’a yoğun ilgisi, Eutelsat uydu kapasitesine alışılmışın üstünde bir talep yarattı. Şirket, haber yayınları için şu ana kadar 5 uydu üzerinden 700 saatlik kapasite rezerve edildiğini açıkladı.

Avrupa’nın lider uydu operatörü Eutelsat Communications, Papa XVI. Benedict’in istifasıyla başlayan ve Papa I. Francis’in seçimiyle devam eden süreçte, medyanın Roma’daki yoğun ilgisini desteklemek üzere uydularından beşinde şu ana kadar 700 saatlik kapasitenin rezerve edildiğini açıkladı. Kapasite talepleri, Kardinaller Heyeti’nin görüşmelere başladığı 12 Mart tarihinde, bacadan çıkacak beyaz dumanın ve yeni Papa’nın Aziz Peter Meydanı’nda yapacağı ilk açıklamanın beklentisiyle hız kazandı.

Bugüne kadar, Arqiva, The Associated Press, GlobeCast, M-Three Satcom, SIS LIVE ve Telenor tarafından Roma’dan Avrupa ve Kuzey Amerika’nın dört bir yanındaki stüdyolara canlı ve kaydedilmiş içerik iletmek amacıyla Eutelsat Ku-band uyduları üzerinde kapasite rezerve edildi.

Eutelsat’ın KA-SAT Ka-band uydusu üzerinden faaliyet gösteren NewsSpotter hizmeti de gerek İtalyan gerekse uluslararası yayıncılar tarafından haber toplama faaliyetlerini desteklemek üzere kullanılıyor. Yerel IP bağlanabilirliği sunan NewsSpotter, dünyanın her yerinde ilgiyle izlenen bu geniş çaplı olayda modern canlı haber yayını operasyonlarının iş akışlarına kusursuz şekilde entegre edildi.

Eutelsat’ın Rezervasyon Merkezi, uydu kapasitesinin haber, spor ve kültürel etkinliklerin yerinden takip edilebilmesi için asgari 15 dakikadan birkaç güne kadar çıkan süreler için haber ajansları, yayın kuruluşları ve hizmet sağlayıcılara tahsis edilmesini koordine ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir