Pazartesi sendromu beyaz yakalı takıntısı

Eleman.net’in anketine göre, mavi yakalı çalışanların yüzde 64’ü pazartesi sendromu yaşamıyor. İşveren firmaların da yüzde 54’ü çalışanlarının pazartesi sendromu yaşamadığı görüşünde birleşiyor. Bu durumun aksine beyaz yakalılar ise pazartesi sendromu yakınmasını sürekli dillendiriyor.

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net’in gerçekleştirdiği ankete göre, mavi yakalı çalışanların büyük bir çoğunluğu pazartesi sendromu yaşamıyor. 15.974 adayın yanı sıra 670 üye firmanın katıldığı ankete göre, çalışanların yüzde 64’ünün “Yaşamıyorum” dediği pazartesi sendromu, firmaların yarısından fazlası için de yok hükmünde.

Tatlı yiyen de var

“Pazartesi sendromu ile nasıl baş ediyorsunuz?” sorusuna yanıt veren mavi yakalı çalışanların yüzde 23’ü konsantre olarak işe yoğunlaştıklarını ifade ederken, yüzde 10’luk bir kesim hafta sonu tatilinin hayalini kurarak günü atlattığını söylüyor. “Pazartesi sendromunun ilacı tatlı yemek” diyenlerin oranı ise yüzde 3.

Yoğunluk sendromu unutturuyor

İşverenlerin pazartesi sendromuna bakışı da mavi yakalı çalışanlardan farklı değil. “Çalışanlarınızın pazartesi sendromunun üstesinden gelmesi için ne yapıyorsunuz?” sorusuna “Sendromları yokmuş gibi davranıyoruz” yanıtı veren firmaların oranı yüzde 54 iken, iş yoğunluğu nedeniyle mavi yakalı çalışanlarının sendrom yaşamaya fırsatları kalmadığını belirtenlerin oranı yüzde 18.

İşveren firmaların yüzde 16’sı düzenlenen ekip toplantılarındaki sohbet ortamı sayesinde çalışanlarının konsantre olmalarını sağladıklarını ifade ederken, yüzde 12 ise küçük sürprizlerle sendromu unutturduklarını belirtiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir