Philips 2013 yılı sonuçlarını açıkladı

2013 yılında Philips’in satışları yüzde 3 artarak 23,3 milyar Euro olarak gerçekleşti. Interbrand global markalar sıralamasında Philips’in marka değeri yüzde 8 artarak 40. sıraya yükseldi. Philips 2013 yılında 1.8 milyar insanın hayatını iyileştirerek yeşil ürün satışlarını toplam satışlarının yüzde 50’si oranına getirdi. 2013 yılında Philips 100’ün üzerinde önemli tasarım ödülü kazandı.

Philips’in 2013 yılı global sonuçları açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, 2013 yılının ekonomik ve finansal dalgalanmalara rağmen başarılı bir yıl olduğunu belirtti.

2013 yılını Philips için değerlendiren Gür, “Tüm dünya genelinde 2013 yılında Philips’in satışları yüzde 3 artarak 23,3 milyar Euro olarak gerçekleşti. Interbrand global markalar sıralamasında marka değerimiz yüzde 8 artarak 40. sıraya yükseldi. Philips iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olan sürdürülebilirlik alanında da çalışmalarımız devam etti. 1.8 milyar insanın hayatını iyileştirerek yeşil ürün satışlarımızı toplam satışlarımızın yüzde 50’si oranına getirdik. Tasarım ve araştırmadaki 100 yılı aşkın deneyim ve uzmanlığımızla 2013 yılında 100’ün üzerinde önemli tasarım ödülü kazandık. Philips, Interbrand tarafından hazırlanan “2013 Yılının En İyi Küresel Yeşil Markaları Raporu”nda bu sene 23’üncü sıraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl 31’inci sırada olan Philips, 8 basamak birden yükselerek, araştırmada yer alan teknoloji markaları arasında 2’nci en büyük yükselmeyi kaydetti. Yine benzer şekilde, Philips, 2013 Dow Jones Sürüdürülebilirlik Endeksi’ne göre “Çevresel Sürdürülebilirlik” alanında 100 üzerinden 90 puan alarak “ Sınıfının en iyisi” olarak tanımlandı. Bunun yanısıra Philips, tüm dünyada her yıl düzenli olarak yayınlanan CDP(Carbon Disclosure Project) Global 500 Raporu’nda Carbon Disclosure Leadership Index ve Carbon Performance Leadership Index’de üçüncü kez lider olmaya hak kazandı. 2013 yılındaki bir başka önemli değişiklik de “Innovation and You” olarak yenilenen marka vaadimiz oldu. Kasım 2013’te tüm dünyada aynı anda duyurusunu yaptığımız bu yeni marka vaadimizin temelinde “inovasyon ancak insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılıyorsa anlamlıdır” inancı yatmaktadır” dedi.

Philips Türkiye için geçtiğimiz yılın değerlendirmesini de yapan Gür, “Philips 84 yıldır Türkiye’de aydınlatma, sağlık ve tüketici ürünleri sektörlerinde kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor. Bu 84 yıl içinde Türkiye ekonomisinin gücüne, çalışanlarımızın yetkinliklerine ve misyonumuza olan inancımızla başarı hedeflerimizi hep daha yukarı taşıdık.Philips bugün Türkiye’de sağlık, aydınlatma ve tüketici ürünlerinde birçok alanda sektöre liderlik ediyor. Aydınlatmada LED teknolojisi ile daha da güçlenen liderliğimizi, tüketici ürünleri sektöründe pek çok üründe pazarın lideri olarak pekiştirdik. Sağlık sektörüne yönelik sunduğumuz inovatif yüksek teknoloji ürünleri ile de bugün bu pazarın önde gelen lider firmalarından biriyiz. Philips Türkiye olarak oldukça başarı bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Başarılı bir büyüme oranının yanısıra oldukça önemli projelere imza attık. Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk LED’li yol aydınlatma pilot projesi bunlardan sadece bir tanesi. Şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk uygulaması olan proje kapsamında Ankara İnönü Bulvarı’nda bulunan 46 adet armatür LED’li yol aydınlatma armatürleri ile değiştirilerek yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlandı” diye konuştu.

“2025 yılına kadar her yıl 3 milyar insanın hayatını iyileştireceğiz.”

Philips’in gelecek hedeflerinden bahseden Gür, “Philips farklı stratejik alanlarda 40’a yakın iş kolunda faaliyet gösteren büyük bir teknoloji şirketi. Bu iş kollarının yarısından fazlasında da dünya lideriyiz. 120 yıl önce ilk Philips ampulü ürettiğimiz günden bu yana inovasyon ve insan odaklı yaklaşım Philips’in temel taşı olmuştur. Philips olarak vizyonumuzu 2025 yılına kadar her yıl 3 milyar insanın hayatını iyileştirmek olarak tanımladık. 2014 yılında da hem küresel ölçekte hem de Türkiye özelindeki hedefimiz insanların hayatını iyileştiren inovasyonlar ile büyümemizi sürdürmek ve performansımızı artırmak. Önümüzdeki dönem Türkiye özelindeki stratejik planlarımız arasında pazardaki yeteneklerimizi güçlendirerek liderlik alanlarımızı genişletmek, tüm sosyal paydaşlarımıza artı değer yaratacak ürün ve çözümleri sunmak için müşteri odaklı ve operasyonel mükemmelliği temel alan “Accelerate” iş modelimizi hayata geçirmek yer alıyor” dedi.

“2014 yılında aydınlatma sektörü büyüyecek, pazarda hareketlilik yaşanacak.”

Aydınlatma sektöründeki trendler hakkında da bilgi veren Gür, “Sektör şehirlerdeki nüfus artışı ve artan enerji ihtiyacı gibi global trendlerle paralel etkin bir büyüme gerçekleştiriyor. Uzun ömrü ve sağladığı enerji verimliliği ile LED teknolojisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektöre damgasını vurmuş durumda. Aydınlatma alanında önümüzdeki dönemde LED’in ciddi bir paradigma değişikliğine yol açması beklenirken, 2015 gibi yakın bir tarihte piyasanın en az yüzde 50’sinin LED’e geçmesi ve bu oranın 2020’de yüzde 75’e ulaşması öngörülüyor. Türkiye’de LED dönüşümü konusunda hem endüstriyel tüketicilerde, hem de son kullanıcılarda bir bilinç oluşmaya başladı. LED dönüşümü konusunda Türkiye’de şu anda en ciddi çalışma yapılan alanlardan birisi de yol aydınlatma uygulamaları. Türkiye’de mevcut 7 milyon konvansiyonel yol aydınlatma armatürünün kısa ve orta vadede LED’e dönüşümü gündemde. Sektördeki en önemli trendler dijitalleşme ve yeşil ürünler. Kısıtlı enerji kaynakları, iklim değişikliği, şehirlerdeki nüfus artışı, enerji fiyatlarındaki artış ve ekonomik büyüme gibi global trendler tüm dünya ve Türkiye nüfusunu etkiliyor. Bu noktada, enerji verimli aydınlatma çözümleri ve yeşil ürünler global sürdürülebilir gelişmeyi sağlamada önemli bir rol oynuyor. İnşaat sektörünün son yıllardaki gelişimiyle birlikte; konut, otel, alışveriş merkezleri, hastane, okul gibi yapılarda iç mekân tasarımlarına verilen önemin artması, aydınlatma sektörüne duyulan talebi artırıyor. Aynı zamanda mekânlarda estetiğe verilen önemin yanında enerji tasarrufu sağlamaya yönelik çalışmalar da ihtiyacı artıran unsurların başında geliyor. Bu nedenle 2014 yılının aydınlatma sektörü açısından oldukça iyi geçeceğini, sektördeki büyümenin süreceğini, özellikle enerji verimli aydınlatma çözümlerine dönüşüm kapsamında pazarda hareketlilik olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir