Porsche, 2012’de kendi satış rekorunu kırdı

Alman lüks otomobil üreticisi Porsche 2012’de kendi satış rekorunu kırdı. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu yıl Aralık başına kadar dünya genelinde 128,978 adet araç satıldı. Porsche geçen yıl 118,868 adet araba satmıştı. Şirketin satış ve pazarlama sorumlusu Bernhard Maier geçen ay Kasım 2011’e kıyasla yüzde 39’luk bir artış kaydettiklerini söyledi.

Çin ve ABD’den gelen talebin yüzde 70 oranında arttığı belirtiliyor. Resesyon nedeniyle AB ülkelerinden talep azalmaya başladı. Avrupa’dan talep yüzde 7,1 oranında düştü. Borç krizindeki bazı güney Avrupa ülkelerindeki düşüşün ise yüzde 20’ye vardığı açıklandı. BMW ve Porsche gibi lüks otomobillerin yanı sıra Hyundai gibi uygun fiyatlı otomobillerin satışlarının da iyi gittiği belirtiliyor.

Ford, General Motors’un ürettiği Opel ve Vauxhall gibi fiyatları orta seviyede olan araçların satışları düşüyor ve pazar payları küçülüyor. Volkswagen 2009’da Poesche’nin yüzde 49,9’unu almıştı. BBC’nin haberine göre, şirket, geçen Temmuz’da da Porsche’nin kalan yüzde 50,1 hissesi için 4,46 milyar Euro ödemeyi kabul etmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir