Punk grubu Pussy Riot üyesi Rusya’da hücreye atıldı

Rusya’da cezaevi yetkilileri, Punk grubu Pussy Riot’ın hapisteki bir üyesinin kendi güvenliği için tecrit hücresine taşındığını söyledi. Nadezhda Tolokonnikova dün cezaevindeki koşulları protesto için açlık grevine başlamıştı.

Ama hapishane yönetimi tecrit hücresine konmasının bir ceza olduğunu yalanladı. Tolokonnikova ve başka bir grup üyesi, Moskova’daki bir katedralde hakaret içeren bir şarkı söyledikleri için hapse atılmıştı.

Pussy-Riot_23

Bu eylem birçok Rus tarafından dine hakaret olarak kabul edildi. Ancak haklarında cezai işlem yapılması uluslararası tepkilere neden oldu.

Bu hafta medyada yayımlanan bir mektupta, Tolokonnikova diğer mahkumlardan aldığı tehditler ve aynı zamanda uzun sürelerle zorla çalıştırılmaya karşı şikayette bulunduğunu söyledi.

Tolokonnikova, Mordovia’daki 14 No’lu çalışma kampında kadın mahkumların “köle” muamelesi gördüğünü ve günde 17 saat polis üniforması dikmeye zorlandığını ileri sürdü.

PussyRiot

Mahkum kadınlar kotalarını karşılamayazsa, yemek verilmediğini, banyo yapmalarının önlendiğini veya soğukta dışarda durmaya zorlandıklarını da ileri sürdü.

Hapishane yönetimi bu iddiaları inkar ederek, kadınların günde en fazla sekiz saat çalıştırıldığını söyledi.
Bir sözcü “Nadezhda Tolokonnikova güvenli bir yere konuldu, burası bir ceza hücresi değildir” dedi.

Tolokonnikova’nın avukatı, müvekkilinin “güvenli bir yere konduğunu söylediğini ama bir ceza hücresi hakkında bir şey söylemediğini” kaydetti.

Grubun ceza almalarına neden olan eylemini aşağıda izleyebilirsiniz:

Tüm Pussy Riot haberleri için tıklayın!

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir