Pussy Riot üyesine tecrit

Rusya’da bir katedralde yaptıkları eylem nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Pussy Riot punk müzik grubu üyelerinden Maria Alyokhina Moskova’nın 1,150 kilometre batısındaki bir cezaevinde tecrit hücresine konuldu.

Urallardaki Perm yakınlarında bulunan Berezniki cezaevi kampüsünün yöneticileri Alyokhina’nın kendi isteğiyle tecrit hücresine alındığını söylüyorlar.

24 yaşındaki müzisyen aynı gruptaki Nadezhda Tolokonnikova ile birlikte, Ağustos ayındaki duruşmada, Rusya yönetimini sert şekilde eleştiren bir şarkıyı Moskova’nın en önemli katedralinde söylemekten iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İki genç müzisyenin Rusya’nın doğusundaki ücra bölgelerde iki yıl hapis cezasına çarptırılmasına geniş tepki gelmişti.

Alyokhina’nın, cezasını Urallardaki Berezniki cezaevinde, Tolokonnikova’nın ise Mordovia’da çekmesine karar verilmişti. Cezaevi yetkilileri Alyokhina’nın diğer mahkumlarla geçinemediğini söylüyor.

Cezaevleri Müdürlüğü’nden bir yetkili, “İlişkilerde bazı gerginlikler yaşandı ve görünen o ki, bu gerginliklerin tırmanmasını engellemek için Alyokhina cezaevi yönetimine başvurarak tek kişilik bir hücreye geçmek istediğini bildirdi. Onlar da bu talebi karşıladılar” dedi.

Maria Alyokhina’nın avukatıyla konuyu görüştüğü bildiriliyor. Alyokhina’nın cezaevinin hangi bölümüne alındığı konusunda çelişkili haberler var.

Bir habere göre genç müzisyen, koşulların cezaevinin diğer kısımlarından daha sert olduğu “cezalandırma” bölümündeki bir hücreye alındı.

Alyokhina ve 22 yaşındaki grup arkadaşı Tolokonnikova “Punk Prayer” adlı şarkılarını 21 Şubat 2012 tarihinde Moskova’daki Kurtarıcı İsa katedralinde söylerken tutuklanıp, “din nefretinden kaynaklanan holiganlık” suçlamasıyla mahkum oldular.

BBC’nin haberine göre, iki kadının temyiz başvurusu 10 Ekim’deki duruşmada reddedildi, ama grubun tutuklanan üçüncü üyesi Yekaterina Samutseviç, cezası tecil edilerek tahliye edildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir