Reklam tıklatan ‘Trojan.Bamital’ zararlısına fren

Symantec, Microsoft ile işbirliği içerisinde Trojan.Bamital adlı truva atına ait komuta ve kontrol sunucularını kapattığını açıkladı. Bu malware, internet üzerinden tıklamalarla gerçekleşen dolandırıcılık işlemleri için kullanılıyordu. Suçlular da yazılım sayesinde yıllık yaklaşık 1,1 milyon dolar kazanıyordu.

Bamital, 2009 yılında ortaya çıkan bir yazılım. Öncelikli amacı ise arama motoru sonuçlarının yerine kullanıcıları saldırganların istediklerini siteye yönlendirmek. “Tıklama dolandırıcılığı” online suç dünyasının önemli bir unsuru sayılıyor. Yazılım sayesinde son kullanıcılar reklamlara ve farklı adreslere yönlendirilerek aslında ziyaret etmek istemedikleri internet sitelerine girmiş oluyorlar.

Ayrıca yazılımla reklam ağlarından daha fazla para alma amacıyla reklamlar ve internet siteleri için gerçek olmayan bir trafik üretiliyor. Bamital yazılımının durdurulması aynı zamanda tıklama üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinin ciddiye alındığının ve önlenebileceğinin de bir göstergesi oluyor.

Symantec,  bu kapatma sürecinde kötü amaçlı yazılım ile ilgili komut ve kontrol yapısının teknik analizini üstlendi. Microsoft ve Symantec işbirliği sayesinde kişilere bilgisayarlarına virüs bulaştığı haber veriliyor ve resmi bir internet sitesi üzerinden Bamital yazılımının silinmesi için yol gösteriliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir