Robotlar sahaya çıktı

Kanlı canlı futbolcular Brezilya’daki Konfederasyon Kupası’nda top koştururken, futbolun metal kahramanları da Hollanda’da sahaya çıktı.

RoboCup etkinliği kapsamında yapılan Robot futbolu dünya kupası Eindhoven kentinde başladı. ‘RoboCup’a tüm dünyadan bilim insanlarının gönderdiği 2 bin 500 ‘yapay kahraman’ katılıyor.

Sarı kart gören robot

RoboCup Futbol etkinliğinde Alman takımından bir robot ilk maçında sarı kart gördü. Alman robot, oyunun durduğu bir anda Hollandalı rakibinden topu almaya çalışınca kartla cezalandırıldı.

Beşer kişilik ekiplerden oluşan robot takımları, esnek yapıları sayesinde her yöne hareket edebiliyor. Maç sırasında insanlar tarafından uzaktan kumanda edilmeyip, bağımsız hareket eden robotlar, baş kısımlarına monte edilmiş gelişmiş kamera sayesinde ‘görüyorlar’.

Robotlar birbirleriyle uzmanlar tarafından geliştirilen bir yazılım sayesinde, kablosuz bağlantı üzerinden iletişim kuruyor. Böylece maç sırasında atağa kalkma ya da takım arkadaşına pas verme gibi konularda karar verebiliyor.

Hedef, gerçek dünya şampiyonası

Katılımcıların ve organizatörlerin hedefi 2050 yılına kadar insanlarla aynı seviyede futbol oynayabilecek robot takımlar geliştirebilmek. Bunun için robotların insan gibi ayaklarının olması, topu kafa ya da göğüsle oynayabilecek duruma getirilmeleri amaçlanıyor.

Ancak katılımcılardan Avustralyalı bir öğrenci olan Dan Padilha’nın da dediği gibi futbol şu aşamada robotların genel gelişiminde ilerleme sağlamak için sadece eğlenceli bir yol.

Deutsche Welle’nin haberine göre, RoboCup kapsamında futbol oynayan ya da diğer becerileri olan robotlardan elde edilen bulguların örneğin ulaşılması zor bölgelerde meydana gelen doğal afetlerde, insanları kurtarmak için geliştirilecek robotlar üzerinde kullanılması hedefleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir