Rus şirketi GAZ, Türkiye’de hafif ticari araç üretimine başlıyor

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov’un gazetecilere yaptığı açıklamaya göre Oleg Deripaska’nın Basel Şirketler Grubu üyesi GAZ Grubu 2 Aralık’ta Türkiye’de Gazel marka araba üretimine başlayacak.

Gazel marka ticari araç, GAZ’ın son yirmi yıldaki en başarılı projesi olarak değerlendiriliyor. Farklı donanımlarla üretilen Gazel, hafif yük arabası, minibüs ve özel taşıt olarak kullanılabiliyor. Uşakov yaptığı açıklamada “Bu proje, Rusya şirketinin Türk ortaklarıyla gerçekleştirdiği ilk büyük dış projedir” dedi.

Kremlin Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 Aralık tarihinde Türkiye’ye gerçekleştireceği çalışma ziyaretinde Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 3. toplantısına katılacak.

Konsey toplantısının gündeminde ticari-ekonomik, yatırım, bölgesel, insani-kültürel işbirliği konuları, ortak stratejik enerji projelerin hayata geçirilmesi ve bankacılık alanında işbirliği dâhil olmak üzere ikili ilişkilerin tüm konuları yer alıyor. Bunun yanında Putin ve Başbakan Erdoğan iş dünyası temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştirecekler.

GAZ Grubu, Rusya’nın en büyük ticari araç üreticisi konumunda bulunuyor. Grup, Rusya’nın 10 bölgesinde 18 üretim hattı ile satış ve servis organizasyonlarına sahip. Rusya’nın Sesi’ne göre, GAZ, hafif ve orta tonaj ticari araçlar ile ağır yük taşıtları, otobüsler, hafif salon araçlar, yol yapım ve inşaat araçları, motor ve otomobil parçaları üretiyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Turkcell, AB tarafından desteklenen proje sayısını 9'a çıkardı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir