Rusya, Snowden’ı ABD’ye vermiyor

Rusya, ABD’nin tüm uyarılarına karşın Edward Snowden’ın iade edilmeyeceğini açıkladı.  Rusya, ABD’nin eski CIA çalışanı Edward Snowden’ı iade edilmesi yönündeki talebinin reddedildiğini duyurdu. Açıklamayı yapan Rusya İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mikhail Fedotov, bir iadenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Fedotov, uluslararası anlaşmaların geçici olarak sığınma talebinde bulunan bir kişinin, ülkesine iade edilmesini yasakladığını ifade etti. Mikhail Fedotov, ABD’de idam cezasının uygulandığına dikkat çekerek, iki ülke arasında bu nedenle bir iade antlaşmasının olmadığını belirtti.

Rusya’nın açıklamaları üzerine ABD’nin Rusya Büyükelçisi Michael McFaul Twitter’dan yaptığı açıklamada, Snowden’ın iadesini değil, geri dönmesini talep ettiklerini yazdı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, 30 yaşındaki eski CIA çalışanı Snowden, bir ayı aşkın süredir Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nda transit bölümünde tutuluyor. Interfax ajansının haberine göre, Snowden’ın havalimanından ayrılabilmesini sağlayacak belgenin henüz göçmen bürosundan sınır görevlilerine ulaştırılmadı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry kısa süre önce yaptığı açıklamada, Snowden’ın Rusya’ya girişine izin verilmesi durumunda Washinhgton’ın büyük bir hayal kırıklığına uğrayacağını açıklamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir