Rusya, sporcuları ‘dopingli PRISM’ ile takip edecek

Gelecek yıl şubat ayında Rusya’da yapılacak Kış Olimpiyatları’nda atletlerin gizlice dinleneceği iddia edildi. ABD sporculara, “Telefonları evde bırakın” dedi

Rusya’nın Soçi kentinde Şubat 2014 tarihinde yapılacak olan Kış Olimpiyatları’nda sporcuların ‘dopingli PRISM’ olarak tanımlanan bir sistemle izlenecekleri iddia edildi. İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin Rus gazetecilerden elde ettiği bilgilere göre olimpiyatlara gelen sporseverleri ülkede dünyanın en yaygın izleme sistemlerinden biri karşılayacak.

Rus gazetecilerin elde ettiği belgelere göre ülkede yaşanabilecek protesto gösterilerini engellemek adına bölgede bulunan herkesin çevrimiçi faaliyetleri izlenecek. Sistem sayesinde Rus devlet görevlileri şüpheli olarak değerlendirdikleri anahtar kelimeler üzerinden arama yapabiliyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından yönetilen sisteme, ABD Ulusal İstihbarat Ajansı’nın (NSA) gizli dinlemeler için kullandığı ‘PRISM’ adlı programından daha gelişmiş olduğu için ‘dopingli PRISM’ deniyor.

Olayı ortaya çıkaran Rus gazetecilerden Andrei Soldatov durumdan ABD’nin de haberdar olduğunu söyledi. Milliyet’in haberine göre Rus gazeteci, ABD’nin bu nedenle Rusya’daki olimpiyatlara katılacak atletlerine bazı uyarılarda bulunduğunu söyledi. ABD’li yetkililer sporculara, “Tabletlerini, dizüstü bilgisayarlarınızı ve akıllı telefonlarınızı evde bırakın. Çünkü izlenebilirsiniz” uyarısında bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir