Rusya yeni üssünden ilk Soyuz füzesini fırlattı

Rusya, uzak doğusundaki Vostoçni kozmodromundan uzaya ilk Soyuz füzesini 24 saatlik bir gecikmeden sonra, bugün fırlattı. Devlet Başkanı Putin Soyuz’un fırlatılışını izlemek üzere Moskova’dan 5 bin 500 km doğudaki Vostoçni’ye gitti.

Rusya, Vostoçni kozmodromunu Kazakistan’daki Baykonur uzay üssüne bağımlılığı azaltmak amacıyla inşa etmişti. Uzaya üç uydu taşıyan insansız füze, Moskova saatiyle sabaha karşı 05.01’de fırlatıldı. Füze aslında Çarşamba günü fırlatılacaktı fakat teknik bir hata nedeniyle kalkışa iki dakika kala ertelendi.

Putin gecikmenin kozmodrom, yani uzay üssünden değil, roketten kaynaklı bir hataya bağlı olduğunu söyledi. Rusya’nın yeni uzay üssü Vostoçni, ülkenin uzak doğusundaki Amur bölgesinde Çin sınırı yakınlarında.

BBC’nin haberine göre, yeni bir uzay üssü inşa etme fikri bizzat, uzay çalışmalarında tamamen eski Sovyet günlerinden kalma Kazakistan’daki Bayronur uzay üssüne bağımlı olmanın potansiyel siyasi riskler taşıdığını düşünen Devlet Başkanı Putin tarafından ortaya atılmıştı. Fakat ülkenin doğusundaki dev kompleksin inşası bitmek bilmediği gibi bir çok yolsuzluk skandalına da konu oldu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir