Rusya’da internet kullanıcılarına denetim

Komersant gazetesinin Rus telekomünikasyon firması Vımpelkom tarafından ülkenin İletişim Bakanlığı’na gönderilmiş mektubu kaynak göstererek bugün geçtiği haberde, Rusya Federal Güvenlik Dairesi FSB’nin internet üzerinde tam bir kontrol sağlamayı amaçladığı bildirildi.

Söz konusu mektupta, Bakanlığın operasyonel arama faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlamış olduğu karar tasarısına ilişkin olarak şirket tarafından yapılan bir takım incelemeler ve yorumlar bulunmakta.

Rusya İletişim Bakanlığı’nın ilgili karar tasarısına göre, ülkedeki internet altyapısını kullanmakta olan tüm ISS’ler 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren kendi sitelerindeki trafiği en az 12 saat boyunca kayıt altına alacak cihazları kullanmakla mükellef olacak ve istihbarat tarafından bu kayıtlara direkt olarak ulaşılabilecek.

Böylece telefon numaraları, IP adresleri, kullanıcı adları ve bu kullanıcıların sosyal siteler üzerinde yer alan elektronik postaları FSB tarafından kontrol edilebilecek.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, bakanlığın ilgili kanun tasarısının FSB’den ön onay aldığı bilgisi, gazeteye kısa bir zaman önce konuşan iletişim sektöründeki iki ayrı haber kaynağı ve bir Rostelekom çalışanı tarafından da doğrulandı. Tasarı metininin Adalet Bakanlığı nezdinde gerçekleştirilecek olan tescil sürecinin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir