Rüzgar enerjisiyle çalışan otomobil pistlerde

Türkiye’den tüm dünyaya teknoloji ihraç eden Kordsa’nın, geleceği güçlendirme misyonuyla destek verdiği projelerden biri olan YTÜ Rüzgâr Enerjisi Kulübü, rüzgar enerjisi hakkında, başta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde olmak üzere toplumsal bir bilinç oluşturmak, bu konuda dünyada yaşanan gelişmelerin ve gelişen teknolojilerin takibini yapmak ve projeler üretmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü tamamen rüzgar enerjisi ile çalışan aracın üretimini tamamladı. Hızı rüzgâra göre değişkenlik gösteren ve %80 verim üzerinden hesapladığında 40-50 kilometre hıza ulaşabilen araç üzerinde yer alan 2 metre çapındaki difizör ve kanatlarla “Bulut 17” rüzgarı alarak mekanik sistemle enerjiyi tekerleklere aktarıyor. YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü, “Bulut 17” ile enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen Racing Aeolus yarışlarına katılacak.

Aracı hafifleterek yarışta avantaj sağlamak amacıyla kompozit malzemeler tercih edildi. Geçen yılda olduğu gibi, bu yıl da YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü ekibinin sponsorları arasında yer alan ve öncü yaklaşımıyla daima üniversite ve sanayi iş birliğini teşvik eden Kordsa’nın ürettiği prepreg ve kompozit kumaşlar aracın gövde, şase, kanat ve difizör bölümlerinde kullanıldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir