Sahte bomba dedektörüyle büyük vurgun

Milyoner İngiliz işadamı James McCormick birçok ülkeye sahte bomba dedektörü satmaktan suçlu bulundu. 56 yaşındaki MCCormick’in “dedektörleri” ordulara, hükümetlere, emniyet güçleri ve BM’ye sattığı bildiriliyor.

McCormick bu cihazları bombadan uyuşturucuya birçok şeyi tespit edebilen, sualtında ya da havadan kullanılabilen, yerin 1 km altındaki patlayıcıyı bulan aletler olarak pazarlamış. Ancak tanesi 40 bin dolara satılan aletlerin hiçbir işe yaramadığı belirtiliyor.

Sahte dedektörler aslında McCormick’in ABD’den getirttiği, 20 dolar değerinde golf topunun yerini tespit etme cihazlarıymış. Bu yolla yaklaşık 50 milyon sterlin (75 milyon dolar) kazandığı tahmin edilen McCormick Londra’daki mahkemede sahtekarlıktan suçlu bulundu. Ancak cezası henüz açıklanmadı.

Dedektörü satın alan ülkeler arasında Afganistan, Pakistan, Lübnan, Meksika, Irak ve Tayland da var. Yalnızca Irak’ta satılan sahte dedektör sayısı 6 bin.

bombadedektoru

Haber bugün İngiltere basınında da geniş yer buldu. Haberi ana sayfadan manşetine taşıyan Independent, bu yolsuzluğun birçok kişinin canına mâl olduğunu belirtiyor.

Gazete, sadece 25 Ocak 2010’da Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sheraton, Babylon ve Hamra otellerine yapılan saldırılarda 36 kişinin öldüğünü, yaklaşık 70 kişinin yaralandığını hatırlatıyor ve o gün bu otellerde kullanılan bu dedektörlerin bundan sorumlu olduğunun altını çiziyor. Independent o günkü saldırılarda kardeşini kaybeden 25 yaşındaki Rahima adlı bir Iraklı’nın görüşlerine de yer vermiş.

Rahima gazeteye şöyle konuşmuş:

“Patlama olduktan sonra olayın yaşandığı yere gittim çünkü burası bizim eve çok yakındı. Hiçbir komşumuzun yaralanmadığından emin olmak istedik. Orada, Bağdat gibi bir yer için dahi çok korkunç bir görüntü vardı. Ortalıkta yaralanmış, kanlar içinde yatan, ölmüş insanlar vardı. Kardeşimin onlardan biri olduğunu bilmiyordum. Bize, kardeşim Abdülhamid’e ne olduğu söylendiğinde morga gittik. Bomba dedektörleri hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Sonra o gün kullanılan bu dedektörlerin sahte olduğunu öğrendik. Bütün kentte bunları kullanıyorlardı. Çok kızgınım. Birinin sadece para kazanmak için böyle bir şey yapabileceğine, insanların hayatını riske atabileceğine inanmıyorum. Bu, utanç verici.”

BBC’nin Newsnight programı üst düzey Iraklı yetkililerin, dedektörlerin işe yaramadığını bildiğini ve bazılarının rüşvet alarak satışa izin verdiğini gösteren bilgilere ulaştı.

Guardian ise konuyla ilgili haberinde İngiliz hükümet yetkililerinin işadamına ürünleri Birleşmiş Miletler’e nasıl pazarlayabileceği konusunda önerilerde bulunduğunu yazıyor.

Habere göre işadamına Mart 2008’de İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından “BM’ye nasıl mal satılır” konulu bir seminer verilmiş. Guardian’da haberin yanında yer alan analizde ise “Iraklılar bu sahte aletlerin yüksek bedelini kanlarıyla ödedi” yorumu yapılıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir