Saldırıların güncelle bağlantısı kurulabilecek

Online sansür, online taciz, siber saldırılar, şiddet ve nefret içerikleri ile mücadele etmeye odaklanan ve Google’ı da bünyesinde barındıran Alphabet’in bir kuruluşu olan Jigsaw, yeni bir Dijital Saldırı Haritası yayınladı.

Günümüzün popüler siber saldırı türü olan ‘online hizmetleri engellemeye yönelik’ DDoS saldırılarının dünya çapında anlık olarak takibi ve analizini sağlayan Dijital Saldırı Haritası, saldırganların eğilimlerinin anlaşılabilmesine, ülkelere göre ayrıştırılarak gerçekleşen olaylarla bağlantılarının kurulabilmesine olanak verecek. Harita, anlık saldırı verilerini uluslararası siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ten alıyor.

Google’ın da bünyesinde yer aldığı Alphabet’in iş geliştirme merkezlerinden Jigsaw, dünya çapında gerçekleşen online hizmetleri engellemeye yönelik siber saldırıların anlık takibini mümkün kılan Dijital Saldırı Haritası’nın yeni sürümünü kullanıma sundu.

Dijital Saldırı Haritası’nın yeni sürümü öncekine kıyasla saldırıların miktarı ve ölçeği yönünden 20 kat daha fazla veriyi çözebiliyor. Yeni sistem mimarisi tüm bu verileri toplu işlemeden gerçek zamanlı akışa taşıyarak verilerin güncel ve olabildiğince doğru olmasını sağlıyor.

Sistem, Jigsaw kullanıcıların şimdiki ve geçmişe dönük DDoS saldırı eğilimlerini keşfedebilmelerine, ülkelere göre saldırıları görebilmelerine ve gerçekleşen ilgili olaylarla bağlantı kurmalarına olanak veren bir veri görselleştirmesi sunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arbor Networks Türkiye Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melih Artar şunları söyledi:

“Online hizmetleri engellemeye yönelik saldırılar olan DDoS saldırıları boyut, sıklık ve karmaşıklık açısından endişe verici bir orana doğru artış gösteriyor. DDoS saldırıları bugün, ağların, uygulamaların ve çevrimiçi hizmetlerin kullanılabilirliğine yönelik birincil tehdittir. Dijital Saldırı Haritası, ATLAS’ta mevcut olan zengin veri kümesinin yalnızca küçük bir bölümünü temsil eder ve Jigsaw’daki mühendisler tarafından görselleştirilerek herkesin DDoS saldırılarını küresel ölçekte veya ülkeden ülkeye görebilmesine olanak verir. Jigsaw, insanları DDoS tehdidi ile ilgili bilgilendirmek konusunda önemli bir görev üstlendi. Biz de verilerimizin Dijital Saldırı Haritası’nda gösterilmesinden memnuniyet duyuyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir