Samsung’dan 5G teknolojisinde büyük atılım

Güney Koreli elektronik devi mevcut teknolojiye göre çok daha yüksek frekansa sahip bir bant kullanılarak, büyük hacimli verilerin aktarılmasını sağlayan bir yol bulunduğunu açıkladı

Samsung, online hizmetin abonelere sunulması için henüz yıllar olmasına rağmen, geliştirmekte olduğu beşinci nesil iletişim ağı teknolojisinde büyük bir atılım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Güney Koreli elektronik devi, kullanımda olan bilindik teknolojiye göre çok daha yüksek frekansa sahip bir bant kullanılarak, büyük hacimli verilerin aktarılmasını sağlayan bir yol bulunduğunu, bunun da kullanıcıların mobil cihazlarından yüklü veri dosyalarını çok daha hızlı bir şekilde, neredeyse limit olmaksızın göndermelerine olanak sağlayacağını açıkladı.

Wall Street Journal’ın haberine göre, teknolojinin, düzenli olarak yüklü veri alışverişi yapan telefon kullanıcıları arasında hızla popüler hale gelmesi bekleniyor. Samsung, 5G iletişim ağları sayesinde kullanıcıların çok yüksek çözünürlükteki film dosyalarını dahi saniyeler içinde gönderebileceğini belirtti.

Şu anki en hızlı kablosuz ağ teknolojisi olan 4G dünya çapında kullanılıyor ve analistler bu standartın bir sonraki aşamasının muhtemelen 4,5G iletişim ağları olacağını ifade ediyor. Birçok ağ ise halen 3G ile çalışıyor.

Samsung 5G teknolojisinin 2020 itibariyle ticarileşmesini beklerken Avrupa Birliği’nin hedefi de aynı yönde. AB bu yılın başında 2020 itibariyle 5G teknolojisine geçilmesi için 50 milyon euroluk araştırma bütçesi ayırmayı planladığını açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir