Samsung’un karı akıllı telefonlarla yüzde 50 arttı

Samsung’un 2. çeyrek net karı, rekor akıllı telefon satışına bağlı olarak bir yıl öncesine göre yüzde 50 arttı. Ancak yüksek pazarlama maliyetlerine bağlı olarak kar marjının düşmesiyle kazanç ivmesi düşüş sinyali başgösterdi.

Samsung mobil cihaz bölümü Başkan Yardımcısı Kim Hyun Joon, “Akıllı telefon pazarı muhtemelen 3. çeyrekte de büyümeyi sürdürecek ancak piyasaya yeni sürülen modellerin rekabeti arttırması sonucu büyüme hızı düşebilir” dedi.

Samsung diğer taraftan, orta ve alt sınıf tüketicileri hedefleyen telefon portföyünün genişlemesiyle 3. çeyrekte akıllı telefonlardaki ortalama satış fiyatlarının düşebileceği uyarısında bulundu.

Toplam piyasa değeri açısından Güney Kore’nin en büyük şirketi Samsung’un amiral gemisi Galaxy S4 modelinin satışlarının beklentilerin altında kalmasıyla şirketin hisseleri son aylarda ciddi şekilde düşüş gösterdi. Şirket akıllı telefon modelini pazarlamak için hem yurt içi hem de yurt dışında milyarlarca dolar harcıyor.

Galaxy S4’ün Nisan sonunda piyasaya sürülmesinden bu yana Samsung’un hisseleri yüzde 12 düşerken şirketin piyasa değeri yaklaşık 24 milyar dolar azaldı. Aracılık şirketleri ise Haziran ayında, düşük talebe atıfta bulunarak şirketin kar rakamları ve akıllı telefon satış hedeflerine eleştiri yöneltmeye başladı. Samsung’un hisseleri Cuma günkü Seul işlemlerini de yüzde 0,9 kayıpla 1.167 dolardan kapattı.

Buna karşılık Samsung’un rekor kazanç rakamları Apple’ın bu hafta açıkladığı düşük kazanç rakamlarının hemen ardından geldi. Apple’ın mali 3. çeyrek boyunca satışlarının beklentilerin üzerine çıkmasına rağmen şirketin net karı bir yıl öncesine göre yüzde 22 düşerken bu durum dünya çapındaki birçok üst kalite akıllı telefon üreticisinin karşı karşıya kaldığı yavaşlamayı yansıtıyor.

Pazara Çin ve gelişmekte olan piyasalardan akan daha düşük maliyetli Android cihazlarla pahalı telefonlara gösterilen talep azalıyor. Sonuç olarak da Samsung, Nokia ve HTC ürün yelpazelerini çeşitlendirmek için piyasaya daha düşük maliyetli cihazlar sürüyor. Ancak analistler bunun uzun vadede kar marjlarına zarar verebileceği görüşünde.

Samsung yatırımcı ilişkileri başı Robert Yi, “IT endüstrisi için tipik olarak güçlü bir sezona girerken kazançlarımızın artmaya devam etmesini bekliyoruz,” dedi. Yi, “Ancak Avrupa’daki ekonomik toparlanmada yaşanan gecikme ve akıllı telefonlarda giderek artan rekabetin doğurduğu riskleri görmezden gelemeyiz.” şeklinde konuştu.

Samsung, 30 Haziran’da sona eren üç aylık dönemde net karının rekor artışla 7 milyar dolara (7,77 trilyon won) ulaştığını açıkladı. Bir yıl önce aynı dönemdeki net kar ise 5,19 trilyon won’du. Şirketin karı ilk çeyrekte de rekor bir artışla 7.15 trilyon won’a ulaşmıştı. İşletme karı da yüzde 48 artışla 9,53 trilyon won’a çıktı. Satışlar bir yıl öncesine göre yüzde 21 artışla 57,5 trilyon won’a yükselerek şirketin 56 ile 58 trilyon won arasındaki beklentileri dahilinde geldi.

Şirket en büyük karı yine akıllı telefon satışlarından elde ederken ne kadar satış yapıldığını ise açıklamadı. Mobile telefonların yanında Samsung dünyanın en büyük bellek yongası, ekran ve televizyon üreticisi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, araştırma firması Strategy Analytics, Samsung’un üç aylık dönem süresince 76 milyon adet akıllı telefon satışı yaptığını tahmin ederken bu da şirketin küresel telefon pazarında yüzde 33,1’lik payla lider konumunu koruduğunu gösteriyor. Ancak analistler üst kalite telefon fiyatlarında olası bir düşüşün şirket için gelecekte zorluk oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir