SES, 2018 Finansal Yarı Yıl Sonuçları’nı açıkladı

SES, 30 Haziran 2018 tarihinde sona eren altı aylık süre için şirketin beklentileri doğrultusunda sağlam finansal sonuçlar elde ettiğini duyurdu. Özellikle SES Networks’teki çift haneli temel büyüme, temel grup gelirinde artışa neden oldu.

Önemli finansal başlıklar

• Rapor edilen gelir 981,4 milyon Avro
• 2018 İlk Yarı Yıl FAVÖK marjı % 63,3
• SES hissedarlarına ait net kâr 227,7 milyon Avro
• Finans öncesi Serbest Nakit Akışı, 2017’nin ilk yarı yılına kıyasla % 16,9 artışla 438,7 milyon Avro
• Orta vadenin en üst yarısında beklenen gelir ile 2018 için gelir ve FAVÖK tahmininin teyit edilmesinin yanı sıra daha düşük FAVÖK marjına rağmen, daha önce açıklanmış olan Grup FAVÖK’ünün 1,270 milyon Avro’yu desteklemesi

SES Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Steve Collar konuyla ilgili şunları söyledi: “2018’in ilk yarısını beklentilerimize uygun olarak tamamladık ve ilk çeyrekte ivmemizi devam ettirdik. Temel gelirlerimizin yeniden büyüdüğünü, Networks işimizden ve özellikle de havacılık ile devlet müşteri faaliyet alanlarımızdan gelen sürekli performansla beslendiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. İşlerimizin odağındaki yoğun çalışmalarımız sayesinde, Batı Avrupa ve ABD’deki video bölgelerinde önemli yenilemeler gerçekleştirirken, Latin Amerika ve Doğu Avrupa’daki video platformlarını genişletmek için de yeni anlaşmalara imza attık.”

Öne çıkan gelişmeler

• Sonuçlara göre; 981,4 milyon Avro’luk Grup geliri ve 621,1 milyon Avro’luk FAVÖK, şirketin beklentileriyle uyumluydu. Bu tutar, (sabit döviz cinsinden) % 1,5 oranında büyüyen 961,4 milyon Avro tutarındaki (periyodik ve diğer) gelirler hariçtir.
• UFRS 15 muhasebe değişikliğinin uygulanmasının (standardın geçiş düzenlemesi için bir karşılık oluşturması nedeniyle), olumsuz bir etkisinin (önceden 15-20 milyon Avro) olmaması beklenmektedir. Buna göre 2018 görünümü yeniden düzenlenmiş, 15-20 milyon Avro eklenerek 2018 İlk Yarı Yıl gelirine 10,4 milyon Avro tutarında bir rakam kaydedilmiştir.
• SES’in ana video dağıtım bölgelerinde (Viacom, M7 Group ve Comcast dahil) önemli yeniliklere imza atıldı. Tamamlanan çok yıllı anlaşmalar arasında, Latin Amerika (PCTV) ile Orta ve Doğu Avrupa (Telekom Srbija) bulunmaktadır. MX1, özellikle FIFA Dünya Kupası’nın UHD yayınlarının dağıtımını desteklemek için ek bir anlaşmaya imza attı.
• SES Networks’ün 311,4 milyon Avro tutarındaki temel geliri (sabit döviz cinsinden), 2017’nin ilk yarı yılına göre % 10,6 daha yüksektir. Mobilite (+% 30,9) ve Devlet (+% 17,4) Hizmetleri güçlü bir büyüme gösterirken, Sabit Veri (Data) geliri (% -5.6) önceki döneme göre daha düşüktür.
• SES önemli anlaşmalara imza atarak büyümeye devam etti. Data kısmında Wateen Telekom ve Our Telekom anlaşmaları, Mobilite’de STECCOM ve MSC, Devlet Hizmetleri kısmındaysa Burkina Faso ve Avrupa Uzay Ajansı’nın yanı sıra ABD Savunma Bakanlığı ile de anlaşmalar gerçekleştirildi.
• 2018 İlk Yarıl Yıl döneminde SES pay sahiplerine atfedilebilecek net kar 227,7 milyon Avro’dur. 2018’in ilk çeyreğinde hizmete başlayan SES-16/GovSat-1 uydusunun ertelenmiş vergi varlığının muhasebeleştirilmesine ilişkin pozitif vergi katkısının yanı sıra 2018’in ikinci çeyreğinde O3b Jersey ticaretinin Lüksemburg’a taşınması bu kar rakamlarında etkili oldu.
• 30 Haziran 2018 itibariyle SES’in tamamen korunan sözleşmelerinin birikimi 7,1 milyar Avro’dur. 2018’de beklenen grup gelirinin % 90’ından fazlası sözleşmeye bağlıdır.

Finansal Özet

Finansal rapor sonuçları, SES’in yakın zamanda göreve atanan yeni İcra Kurulu Başkanı ve Mali İşler Müdürü tarafından incelenirken, 2018 gelir görünümü değişmedi ve SES Networks hizmetlerinin gelirindeki güçlü büyümenin yol açtığı aralığın en üst seviyede olması beklendiği ifade edildi. Bu performans, SES Networks’ün genel olarak artan katkısını yansıtan güncellenmiş FAVÖK marjı doğrultusunda, 2018 için daha önce açıklanan 1.270 milyon Avro tutarındaki Grup FAVÖK’ünü desteklemektedir.

Grup gelirinin 2018-2020 yılları arasında büyümesi beklentisi, SES Networks için güçlü bir büyüme görünümü ile yeniden onaylandı. 2020’de SES Video geliri için görünüm, daha ihtiyatlı bir beklentiyi yansıtacak şekilde güncellendi.

Aynı dönemde, SES’in, sınıfının en iyi yönetilen hizmetlerini sunma ve değişen iş karması stratejisi doğrultusunda, Grup FAVÖK’ünün, SES Networks’ten elde edilen ek gelirlerin, beklenen FAVÖK marjı profilini dengelemesinden daha fazla olması nedeniyle büyümesi beklenmektedir.

SES’in bütünleşik bir medya ve bağlantı çözümleri sağlayıcısı olarak kurulmuş olması, işletmenin müşteri tatmin ve memnuniyetini en üst düzeye çıkarmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yeni büyüme fırsatları geliştirmek ve yakalamak; ölçek ve operasyonel eğilimle birlikte rekabet avantajını arttırmak gibi etkenler de orta ve uzun vadede SES’in sürdürülebilir ve karlı bir büyüme sunmasını sağlamaktadır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir