SES’ten 8K televizyon yayını

SES Endüstri Günleri konferansı, bir Astra uydusu üzerinden gerçekleşen ve 4K UHD formatın dört kat daha fazlası piksel görüntüye sahip 8K yayına ev sahipliği yaptı.

Televizyon yayıncılığındaki gelişmelerin her zaman öncülüğünü yapan SES, 23 ve 24 Mayıs’ta Lüksemburg’da düzenlenen SES Endüstri Günleri kapsamında, ilk defa uydu sistemi üzerinden 8K’lık bir televizyon sinyali yayınını gerçekleştirdi.

Daha fazla verim sağlayan yeni DVB-S2X standardına dayanarak yapılan iletim, ASTRA 3B’deki tek bir 36 MHz transponder üzerinden gerçekleştirildi. 7680×4320 piksel çözünürlükteki görüntü HEVC’de kodlanarak, bir 4K sinyali için dört kat daha yüksek olan 80 Mbit/s hızında iletildi. Buna ek olarak test iletiminde, doğal IP formatlı bir sinyal kullanıldı ve gelecekteki televizyona özel bir All-IP (Tüm IP) yayın altyapısının gereksinimlerine dair bilgiler de paylaşıldı.

SES bu yayın için, yazılım çözümü kullanarak gerçek zamanlı 8K HEVC sinyalleri kodunu çözme ve oynatma uzmanlığını geliştiren ve aynı zamanda HEVC kodlayıcısını kullanarak içerik kodlayan Spin Digital şirketi ile ortaklık kurdu. SES bu gösterimde ayrıca, 8K ekranları üreticisi Sharp/UMC şirketi ile birlikte çalıştı. Saniyede 60 kare resim karesi hızına ve 10 bit renk derinliğine sahip olan 8K içerikte, PSNC (Poznan Süper Bilgi İşlem ve Ağ Merkezi) tarafından sağlanan 8K kamera çekimler ve Unigine Corp. tarafından sağlanan 8K animasyon (CGI) yer aldı.

SES Görüntü Hizmetleri Yeni Teknoloji ve Standartlar Başkan Yardımcısı Thomas Wrede konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Her ne kadar 8K yayın, tüketici evlerine girmekten birkaç yıl uzaklıkta ve aynı zamanda günümüzün mevcut video kodekleri ile uğraşıyor olsa da bu gösterim, uyduların artık 8K sinyallerini taşıyabildiğinin ispatıdır. SES olarak görüntü deneyimini her zaman bir üst seviyeye taşımak için çabalarken, televizyonun geleceğine dair bu heyecan verici bakış açısını sunmaktan gurur duyuyoruz. Aynı zamanda, 4K UHD ve HDR gibi güncel teknolojileri tüketici evlerine ulaştırmak için müşterilerimizi ve ortaklarımızı desteklemeye devam ediyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir