Seyahat hareketliliği

Seyahat hareketliliği Google’ın takibinde

Google salgın boyunca ülkelerdeki seyahat hareketlerini takip edip kamuoyuyla paylaşacak. Google, koronavirüs salgını boyunca ülke ülke insanların hareketlerini kayda alarak kamuoyu ile paylaşacak.

İnsanların gittikleri yerleri gösteren verilen 130 ülkeyi kapsıyor. Türkiye de bu ülkeler arasında. Google verileri, 2-3 gün öncesinin hareketlerine dayanarak her gün güncellemeyi planlıyor. Veriler Google’ın harita servisi Google Maps ve şirketin diğer uygulamaları üzerinden alınacak.

Şirket bunu yaparken bireylerin özel yaşamlarının gizliliğinin korunacağına söz verdi. Analizler Google Maps ya da şirketin diğer cep telefonu uygulamalarından biri üzerinden gelen yerel verilerin kullanılmasıyla oluşturuluyor.

Google zaten daha önce de benzer bir şekilde belli müzeler, dükkanlar ve diğer bazı mekanların en kalabalık olduğu zamanları gösteriyor, farklı yolların trafik yoğunluğunu güncellemek suretiyle motorlu araç sürücülerine destek sağlıyordu.

Şimdi aynı veriler, aşağıda sayılan yerlerdeki insan yoğunluğunu, salgın nedeniyle konulan sokağa çıkma sınırlamaları öncesi dönemle karşılaştırmak için kullanılacak.

Perakende dükkanları ve vakit geçirilen diğer yerler:

  • Gıda ürünleri satan dükkanlar ve eczaneler
  • Parklar, sahil ve plajlar, plazalar
  • Otobüs, metro ve tren istasyonları
  • Ofis binaları ve diğer çalışma mekanları
  • Konutlar

Verilere https://www.google.com/covid19/mobility/adresinden ulaşılabiliyor. Google bu hizmeti, yetkililerin salgınla mücadelesine katkıda bulunmak için başlattıklarını belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir