seyahat izin belgesi

Seyahat izin belgesi başvuruları artık e-Devlet’ten

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesi’nin bundan böyle e-Devlet’ten alınabileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı, Seyahat izin belgesi başvurularının bundan sonra e-Devlet’ten yapılabileceğini duyurdu. Başvurunun sonucu kısa mesaj olarak gönderilecek.

Açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden geldi. Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında.”

Seyahat izin belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır?

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında otobüs ve uçakla yolculuk yapacak vatandaşlara Seyahat İzin Belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Buna göre iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar.

Talebi uygun görülenlere “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecek. Bireysel araçlarıyla şehir değiştiren kişiler de henüz böyle bir zorunluluk olmasa da bu araçlarda şehir giriş ve çıkışlarında tek tek kontrol ediliyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesi alabilir?

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen.
  • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar.
  • Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler.

Başvuru süreci nasıl işleyecek?

1-E-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacak.

2-Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.

3-Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz ret edilmiştir” şeklinde SMS gönderilecek.

4-Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir