Siber saldırganlar yakın takipte

Bilgi güvenliği alanındaki en büyük uluslararası buluşmalardan biri olan RSA Güvenlik Konferansı’nda ilk lansmanı gerçekleştirilen Arbor’un yeni Pravail Güvenlik Analizi çözümü, siber saldırılar ve siber saldırganlar hakkında derinlemesine analiz olanağı sunuyor. Buna göre saldırıların boyutu, türü, amacı, zamanlaması ve kullanılan yöntemler analiz edilerek “parmak izleri” tanımlanıyor ve önlem almak için anlık veri sağlanabiliyor.
Kurumlar ve servis sağlayıcıları için online hizmetleri engelleme amaçlı saldırılar (DDoS saldırıları) ve siber tehditlere karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks, yeni çözümü Pravail Güvenlik Analizi’ni San Fransisko’daki RSA Güvenlik Konferansı’nda tanıttı.

Siber saldırganların bir şirketin BT sistemine girmek için oldukça karmaşık yöntemler kullandıkları ve saldırıyla ilgili belirtilerin hemen anında tespit edilmesinin çoğu kez mümkün olmadığı gerçeğinden hareketle geliştirilen çözüm, şirketler için ağlarındaki tüm trafiğin kaydını eksiksiz olarak tutuyor. Bunun da ötesinde verileri çok hızlı bir şekilde analiz ederek, saldırılar karşısında anında pozisyon almak ve harekete geçmek için gerekli çıktıları sunuyor. Çözüm, verilerin geçmişe dönük sorgulanmasına ve böylece gerçekleştiği anda tespit edilememiş saldırıların da gün yüzüne çıkarılmasına olanak tanıyor.

Arbor’un küresel arenadaki siber saldırıları anlık olarak izlediği ATLAS platformuyla entegre çalışan çözüm, yaklaşık 300 servis sağlayıcının iş birliğindeki ATLAS platformunun sunduğu İnternet trafiğiyle ilgili saniyede 70 TB’a varan veriler ışığında küresel bir perspektif sağlayabiliyor. İsteyen kurumlar için Arbor’un Güvenlik Araştırma Ekibi bu verileri anlık olarak analiz edip kurum içinden ya da dışından meydana gelen saldırılarla ilgili tüm ayrıntıları”parmak izleri” olarak tanımlayabiliyor. Böylelikle gelecekteki saldırılara hazırlıklı olmak çok daha kolaylaşıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir