SMS’le ‘füze geliyor kaçın’ uyarısı

İsrail ordusu muhtemel füze saldırılarına karşı vatandaşları, cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj yoluyla uyaracak. Sistem üzerinde testler başladı.

İsrail ordusunun pazar günü başlayan kısa mesaj testinin 5 gün süreceği belirtiliyor. Tatbikatın ilk etapta Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa kentlerinde yaşayanlarla sınırlı tutulacağı ve cep telefonlarına kısa mesajların İbranice, Arapça, İngilizce ve Rusça olmak üzere dört dilde gönderileceği belirtiliyor.

Gerçek bir ikaz durumu söz konusu olduğunda bilgilendirmenin füze saldırısının hedef aldığı bölgede yaşayanlarla sınırlı tutulacağı kaydediliyor. İsrail ordusundan yapılan açıklamada cep telefonu olmayanları da kapsayacak savunma projeleri üzerinde de çalışıldığı belirtildi.

Çalışmanın Tahran’dan veya Lübnan’daki Hizbullah’tan gelebilecek bir füze saldırısına hazırlık amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre bir ordu sözcüsü çalışmanın “rutin” bir çalışma olduğunu, aylar önce planlandığını, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine yönelik muhtemel bir saldırısı ile bağlantılı olmadığını kaydetti.

Ne var ki son günlerde İsrail’in, tartışmalı uranyum zenginleştirme faaliyetlerini engellemek için İran’a bir saldırı düzenlemesine aylar hatta günler kaldığı yönünde İsrail medyasında haberler yer alıyor.

En son Times of Israel gazetesi cumartesi günü yayımladığı haberde, Başbakan Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak’ın İran’ın nükleer programına karşı tek başına bir askerî operasyon konusunda “hemen hemen nihaî” karara vardıklarını bildirmişti.

Haberde Netanyahu’nun ABD Başkanı Barack Obama’nın İran’ın atom bomba üretimine gerekirse askerî yollarla engelleyeceği yönünde verdiği güvencelere itimat etmediği ve İsrail’in ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde tek başına harekete geçmeyi düşündüğü belirtildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir