Snowden, gizli bilgi toplamaya Dell’de başlamış

Reuters Ajansı’nın 15 Ağustos’ta Snowden soruşturması hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırarak bildirdiğine göre, Amerika’da gizli belgeleri açığa çıkarmakla suçlanan Edward Snowden Amerikan istihbarat birimlerinin gözetleme proğramları ile ilgili bilgileri CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı ile çalışmadan önce toplamaya başlamıştı.

Kaynaklara göre, Snowden gözetleme proğramı ile ilgili bilgileri 2012 yılı nisan ayında toplamaya başladı. Kendisi o dönemde 2009 yılında işe girdiği Dell şirketinde çalışıyordu.

Snowden ilk gizli bilgileri indirmeye başladığı zaman onun Dell şirketindeki işi okyanus ötesi kablolar dahil fiber optik kablolar üzerinden aktarılan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın istihbarat verilerini toplama proğramı ile bağlantılıydı.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, daha önce Snowden’in gizli bilgileri CIA yüklenici şirketi Booz Allen Hamilton ile çalışmaya başladığı 2013 yılı mart ayında toplamaya başladığı düşünülüyordu. Snowden’in daha önce bildirdiğine göre, o bu şirkete ek gizli belgelere ulaşabilmek için özellikle girdi.

Dell şirketi bu bilgileri yorumlamayı reddederken, buna bir müşterinin Snowden hakkındaki bilgilerin yayılmasını istememesini gerekçe olarak gösterdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir