Snowden, Rusça öğreniyor ve iş aramayı düşünüyor

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölümünde kalması belirsiz bir süre için uzatıldı. Tüm tahminlere rağmen Rusya Federal Göç Dairesi (FMS), Amerikalının geçici sığınma talebini 24 Temmuz’da karşılamadı. Köstebeğe danışmanlık yapan Rus avukat Kuçerena, bu konuda tahmin yapmayı reddetti. FMS’in, talebi reddetmesi durumunda mahkemeye şikâyet edeceğini söyledi. Eski CIA çalışanı ise şimdilik Rusça öğreniyor ve iş aramayı düşünüyor.

Şu anki durumda Snowden’e düşen tek şey, gelecek için planlar kurmak. Bir karar almasa da FMS, Amerikalının bir aydan fazla mahsur kaldığı havaalanının transit bölgesinden ayrılması için gereken belgeyi verdi. Yüzden fazla medya görevlisi, Snowden’i havaalanının çıkışında bekledi. Ancak saat 17.30’da karşılarına bir tek avukat Anatoliy Kuçerena çıktı ve eski CIA çalışanının hiçbir engelle karşılaşmadığını, sadece şimdilik havaalanında kalmayı tercih ettiğini açıkladı. Çıkışı erteleme mazeretine gerçekten de hak vermek gerek, Snowden’in bulunduğu durum çok sıra dışı olduğu ve zaman gerektiriyor. Kuçerena şunu söyledi:

“Sığınma talebi hala FMS’te bulunuyor. Servis, bu sorunu 3 ay içinde inceleme hakkına sahip. Böyle bir durum Rusya’da ilk kez yaşanıyor. Bu konu zaman gerektiriyor, bu FMS çalışanları için de geçerli. Talebi incelendiği süre için Snowden’e belgelerin kabul edildiğini doğrulayan belge verilmeli. Bu belge kendisine her an verilebilir.”

Ancak Kuçerena, Snowden’in bu belgeyi ne zaman alacağını tahmin etmeyi reddederek bu konuda dile getirilecek tüm düşüncelerin, hırsları körükleyeceğini ve süreci olumsuz etkileyecek spekülasyonlara yol açabileceğini söyledi. Avukat, FMS’in olumsuz karar alması durumunda bile Snowden’in eylem planına sahip olduğunu söyledi:

“Bu durumda neler yapılması gerektiğini kendisiyle görüştük. Ret kararı alınırsa mahkemeye taşıyabiliriz. Snowden için önemli olan bir an önce yanıt almak. Elbette kendini zinde tutmaya çalışıyor. İyi görünüyor. Üzüldüğünü söyleyemem. İçinde bulunduğu durumu idrak etmeye çalışıyor.”

Rusya’nın Sesi’nin haberin göre, Snowden şimdilik Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölgesindeki kapsül otelde kalmaya devam edecek. Anatoliy Kuçerena kendisine yeni giysiler ve kitaplar getirdi. Amerikalıyla görüşmeden önce medya mensuplarına gösterdi. Bir gazeteci, kitapların çok kalın olduğuna dikkat çekti. Yakında dışarı çıkacak birinin sonuna kadar okuyamayacağını belirtti. Kuçerena, Snowden’e “Rusya’nın Tarihi”ni, Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza”sını ve Rusya kılavuzunu armağan ettiğini söyledi. Ancak muhabirlere Dostoyevski’nin “Karamazov Kardeşler” kitabını gösterdi. Tüm bu kitaplar İngilizce olmasına rağmen avukat, Amerikalının Rusça öğrenmeye başladığını belirtti.

Rusya’da bir iş bulmak ve hayatını kurmak, Snowden’in kurduğu planlar arasında. Ancak şimdilik bu konudaki düşüncelerini açıklamamayı tercih ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir