Snowden Rusya’ya sığınma başvurusu yaptı

ABD eski Ulusal Güvenlik Dairesi görevlisi Edward Snowden’in Rusya’ya siyasi sığınma başvurusu yaptığı bildiriliyor.

Adını açıklamayan bir Rus Göçmenlik Dairesi kaynağı Snowden ile birlikte seyahat eden bir Wikileaks eylemcisinin başvuru dilekçesini Moskova Havaalanı’nın transit bölgesinde bir Rus yetkiliye ilettiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin kimseyi daha önce iade etmediğini belirterek  Snowden’in bilgi sızdırmayı durdurursa Moskova’da kalabileceğini söyledi.

Putin, “Snowden Rusya’da kalmak istiyorsa Amerikalı ortaklarımıza zarar vermeyi amaçlayan çalışmalarını durdurmalıdır” şeklinde konuştu.

Snowden’in Rus ajanı olmadığını belirten Putin, Rus istihbarat servislerinin kendisiyle çalışmadığını tekrarladı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Hong Kong’tan Moskova’ya uçan Snowden sekiz gündür uluslararası Sheremetyevo hava alanının transit bölgesinde bekliyor.

Snowden, Mayıs ayında Amerika’dan Hong Kong’a kaçmış ve daha sonra Ulusal Güvenlik Dairesine ait bazı gizli bilgileri açıklamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir