Snowden’ın belgeleri Cameron’ın talimatıyla imha edildi

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri imha etmesi konusunda Guardian gazetesiyle irtibata geçmek için talimat verdiği ortaya çıktı. Gazeteyle kabine bakanı ve üst düzey memur Sir Jeremy Heywood’un irtibata geçtiği belirtiliyor.

İngiliz basınının Başbakanlık kaynaklarından doğrulattığı bilgilere göre, Guardian gazetesiyle üst düzey memur ve Kabine Bakanı Sir Jeremy Heywood irtibata geçti.

Guardian gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger dün, Snowden’ın sızdırdığı birkaç belgeyi gazetede yayımladıktan sonra, geçen ay İngiliz yetkililerin Guardian’ın Londra ofisine geldiğini ve Snowden’ın belgelerinin bulunduğu bilgisayarların hard disklerini imha ettiğini yazmıştı.

Rusbridger ayrıca, bir İngiliz yetkilinin kendisine, “Keyfini sürdün. Şimdi belgeleri geri istiyoruz” dediğini kaydetmişti. Ancak Guardian gazetesinin genel yayın yönetmeni, konuştuğu İngiliz yetkilinin kimliğini açıklamamıştı.

İngiliz hükümetinin Guardian’dan, ya belgelerin imha edilmesi ya da kendilerine teslim edilmesini istediği, aksi halde gazete aleyhinde yasal işlem başlatılacağını söylediği ortaya çıkmıştı.

Miranda, yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor

Olayın, Guardian gazetesi için yazan Amerikalı muhabir Glenn Greenwald’ın arkadaşı David Miranda’nın geçen pazar Heathrow Havalimanı’nda 9 saat gözaltında tutulmasının ardından ortaya çıkması dikkat çekmişti. Brezilya vatandaşı olan Miranda’nın gözaltında bilgisayarına, cep telefonuna ve hafıza kartlarına el koyulmuştu.

Miranda, İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada, kendisini havaalanında sorgulayanların işbirliği yapmazsa hapse atılabileceği tehdidinde bulunduğunu söyledi. David Miranda’nın ayrıca, haksız yere gözaltında tutulmasıyla ilgili yasal işlem başlatması bekleniyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberinde göre, Edward Snowden’la daha önce Hong Kong’da tanışan ve Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayandırarak haberler yazan Amerikalı gazeteci Glenn Greenwald, arkadaşının Heathrow Havalimanında gözaltında tutulmasının ardından yaptığı açıklamada, İngiltere’nin casusluk sistemiyle ilgili elinde önemli belgeler olduğunu ve bunları yayımlayacağını, İngiltere’nin arkadaşını gözaltına aldığı için pişman olacağını söylemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir