Solar Impulse Büyük Okyanus’u geçti

Bir damla bile yakıt kullanmadan dünyanın etrafını dolaşmayı hedefleyen Solar Impulse uçağı Büyük Okyanus’u aştı. Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçak, Hawaii’den üç günlük bir uçuşla Büyük Okyanus’u geçerek Silikon Vadisi’ne iniş yaptı.

Kuvvetli rüzgarlar, uçağın Mountain View bölgesinde sivil ve askeri uçuşlar için kullanılan Moffett havaalanına inmesini geciktirdi. Uçak tam iniş yapmadan önce pilot Bertrand Piccard “Büyük Okyanus tamam” dedi.

SolarImpulse

Acil durumlarda iniş yapılacak yerler bulunmadığı için Büyük Okyanus, uçağın güzergahındaki en riskli aşamalardan biri olarak değerlendiriliyordu.

Pilot kabininden inen Piccard, uçuşun diğer bazı etaplarında uçağı kullanan meslektaşı Andre Borschberg tarafından kucaklanırken, Solar Impulse’ın internet ortağı Google şirketinin başkanı Sergey Brin de havaalanındaydı.

Piccard, bu deneyimi yaşama fırsatı bulduğu için şükrettiğini söyleyen Piccard, 50 yıl sonra, elektrikli uçaklarla yaklaşık 50 kişi taşınabileceğini söyledi.

SolarImpulse2

Solar Impulse yüzeyindeki 17 bin fotovoltaik hücre ile tüm enerjisini güneşten alıyor. Bu enerji sadece uçağı çalıştırmakla kalmıyor, uçağın geceleri de yoluna devam edebilmesi için pillerini şarj ediyor.

BBC’nin haberine göre, yolculuğuna geçen yıl Mart ayında Abu Dhabi’den başlayan Solar Impulse’ı iki pilot sırayla kullanıyor. Uçak şimdiye kadar Umman, Hindistan, Myanmar ve Çin’i geçerek Japonya’ya gitti ve oradan 8924 km’lik bir uçuşla Hawaii’ye ulaştı.

Bu beş günlük Hawaii yolculuğuyla, tek kişilik bir uçakla aralıksız uçuş rekoru kırıldı, ancak uçağın pilleri aşırı ısındığı için projeye bir süre ara verildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir