Son kez telgraf çektiler

Hintliler pazar günü son kez telgraf çektiler. Bir süre öncesine kadar ülkedeki en önemli iletişim aracı olan telgraf, internet ve akıllı telefonların yükselişine direnemedi.

Pazar günü telgraf merkezlerine akın eden Hintliler, yaklaşık 162 yıldır devam eden hizmet sona ermeden, yakınlarına son bir telgraf gönderme fırsatını değerlendirdiler. Telgraf Hizmetleri Müdürü Şamem Akdar, yoğun rağbet nedeniyle hafta sonu personel sayısını artırdıklarını duyurdu.

Doğum, ölüm, düğün gibi önemli olaylarda bisikletli postacılarla iletilen telgraf, Hindistan’da 15 Temmuz Pazartesi günü tamamen rafa kaldırlıyor. Hindistan, telgraf hizmetini kaldıran son büyük ülke olarak görülüyor. Belçika, İsveç gibi az nüfuslu birçok ülkede bu hizmet hâlâ devam ediyor. Almanya ise 2000 yılında telgraf hizmetine son vermişti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, akıllı telefon ve internet kullanımı yaygınlaşana kadar telgraf, Hindistan’da önemli bir iletişim aracı olarak sayılıyordu. Yaklaşık 1 milyar 200 milyon nüfuslu ülkede, hükümetin ekonomik reformlarının etkisini gösterdiği 1990’lı yılların sonlarına kadar telefon, bir lüks olarak kabul ediliyordu. Ayrıca yoğun talebi karşılamakta yetersiz kalan telefon hatları, güvenli bir iletişim aracı olarak görülmüyordu.

O nedenle önemli haberler, en hızlı ve güvenli olarak, alıcıya telgraflarla gönderilebiliyordu. 1980’li yılların ortasında sadece düğün törenleri için yılda 60 milyondan fazla telgraf çekiliyordu. Ancak toplam telgraf sayısı geçen yıl 5 bine kadar düşmüştü.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir