Sony’den 24,3 megapiksel kamera

Sony’nin A-mount 35mm full-frame fotoğraf makinesi α99, Çift Otomatik Odaklama (AF) Sistemi ve profesyonel tarzda video özelliklerini ilk defa kullanıyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip α99, yeni geliştirilen 24,3 efektif megapiksellik full-frame Exmor CMOS sensörlü amiral gemisi fotoğraf makinesi modeli olma özelliği taşıyor.

İleri düzey fotoğrafçılar artık full-frame görüntülemenin yaratıcı imkanları ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin hızlı tepki yeteneğini bir arada keşfedebiliyor.

Amiral gemisi α900 DSLR’ın uzun süredir sabırsızlıkla beklenen yeni varisi α99, Sony’nin full-frame 35mm görüntü sensörü sunan ilk Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinesi.

Zorlu görevler ile zahmetsizce başa çıkmak üzere dayanıklı şekilde üretilen α99, en talepkâr fotoğraf meraklılarını bile tatmin edecek yeni görüntüleme performansı, yaratıcı opsiyonlar, kullanıcı odaklı ergonomi ve dayanıklılık standartlarını belirliyor.

Benzersiz görüntüleme performansı ve tepkiler

α99’ye özel olarak yeni geliştirilen 24,3 efektif megapiksellik full-frame Exmor CMOS sensöre son derece gelişmiş BIONZ işlemci eşlik ediyor. Bu güçlü sensör/işlemci bileşimi hem fotoğraf hem de video çekiminde eşi görülmemiş düzeylerde görüntüleme performansını da garanti altına alıyor.

Full-frame sensörün çözümleme gücü, yeni geliştirilmiş ayrı çok segmentli optik alçak geçirgen filtre ile geliştiriliyor. Tümüyle yenilenen bir ön uç LSI’nin yardımcı olduğu BIONZ işlemci, Exmor CMOS sensörden aldığı muazzam miktarlardaki görüntü sinyal verisini işliyor. Yeni ve güçlü alana özel gürültü azaltma (NR) algoritması ile birlikte, 14 bit RAW çıktı, zengin renk geçişi ve düşük gürültü düzeyleri yakalıyor.

Gelişmiş BIONZ işlemci, azami hassasiyet aralığını, genişletilmiş hassasiyet modunda ISO 50-25.600’e kadar ulaşan dokuz duraklamalı aralığa kadar genişletiyor. Benzersiz işlem gücü aynı zamanda α99’un saniyede altı kareye veya Tele-zum yüksek hızlı çekim modunda saniyede on kareye kadar tam çözünürlüklü hızlı görüntü çekmesine de imkan veriyor.

Bugüne kadar ilk defa, 11 çapraz sensörlü, 19 noktalı AF sistemi çok noktalı odak düzlemli aşama algılamalı AF sensörü ile tamamlanıyor. En az 102 AF noktasına sahip olan bu ek AF sensörü, ana görüntü sensörü ile örtüşüyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nin gücünden yararlanan bu eşsiz Çift AF Sistemi, nesne 19 noktalı AF karesini terk ettiğinde bile izleme odağını koruyan ultra hızlı, kesin otomatik odaklama yapmaya izin veriyor.

α99 aynı zamanda hareket halindeki nesnelerde son derece etkin yeni bir AF-D sürekli otomatik odaklama modunu da görücüye çıkarıyor. 19 noktalı AF sistemi güvenilir derinlik odaklama bilgisi sağlıyor. Bunu, odak düzleminin bir ucundan diğerine kateden nesneler ile rahatlıkla başa çıkabilen, 102 noktalı çok noktalı odak düzlemli AF sensörü tamamlıyor.

Yeni AF-D modu, ürünün lansman tarihi itibariyle SAL2470Z, SAL2875, SAL50F14, SAL300F28G2, SAL70400G ve SAL500F4G lensleri ile destekleniyor. Gelecekte yapılacak aygıt yazılımı güncellemeleri yoluyla daha da fazla lens desteklenecek.

Odaklamayı daha da iyileştiren bir diğer noktayı ise kullanıcıların AF sistemi tarafından tespit edilen mesafe aralığını sabitlemesine imkan veren yeni AF aralık kontrol fonksiyonu oluşturuyor. Bu akıllı özellik, örneğin bir tel örgü arkasından uzaktaki hareketli spor görüntülerine odaklandığınız durumlarda kullanılabilirliğe ciddi ölçüde katkıda bulunuyor.

Videografi ve film yapımı için tasarlandı

α99, Sony’nin profesyonel film kameraları ve üst düzey video kameraları alanındaki dünyanın önde gelen sinematik DNA’sını miras alıyor. Full-frame sensörün eşsiz çözümleme gücü ve hassasiyeti, profesyonel video prodüksiyonu için optimize edilen gelişmiş özellikler ile tamamlanıyor.

α99, sunduğu AVCHD Version 2.0 gereksinimlerini karşılayan full-frame Full HD 50p/25p (60p/24p’ya değiştirilebilir) aşamalı video kayıt imkanı ile profesyonel film yapımcılarının ihtiyaçlarını da destekliyor. İlk olarak α77’de sunulan Full-time Kesintisiz AF Film, hareketli nesnelerin hiç ara verilmeksizin kusursuz şekilde izlenebilmesini sağlıyor. Filmlere yönelik diğer iyileştirmeler arasında HDMI üzerinden gerçek zamanlı Full HD video çıkışı ve fotoğraf makinesinin her iki yuvası kullanılarak gerçekleştirilen özel kesintisiz çift hafıza kartına kayıt imkanı da bulunuyor.

Film çekimi sırasında ek rahatlık sağlamak için yeni sessiz çoklu denetim aygıtına fotoğraf makinesinin önünde bulunan kadran üzerinden kolaylıkla erişilebiliyor. Bu, Full HD video kaydı sırasında pozlama telafisi, ISO hassasiyeti ve ölçümleme yöntemi, deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ses kayıt düzeylerinin pürüzsüz ve sessiz şekilde ayarlanabilmesine imkan veriyor. Fotoğraf makinesine toplamda üçe kadar pili içinde barındıran yeni VG-C99AM dikey kontrol kolu takıldığında, çekim süresi de üç katına çıkıyor (aşağıya bakınız). Hatta film kaydına ara vermeksizin hareket halindeyken pil değiştirmek de mümkün.

Ses özellikleri de ciddi videografikerlerin detaylı ihtiyaçlarını karşılamak üzere kaydadeğer ölçüde geliştirildi. Ses düzeyi göstergesi ve ayarlanabilir ses kayıt düzeylerine arazide doğru gözlemleme için bir kulaklık girişi de ekleniyor. Opsiyonel XLR-K1M adaptör kiti, güvenilir ses alma için yüksek kaliteli mono shotgun mikrofon ve profesyonel standartta XLR bağlantıları da ekliyor.

Ciddi fotoğrafçılar için tavizsiz kullanım

XGA OLED Tru-Finder, fotoğrafını çektiğiniz nesnenin detaylı görünüşünü sunarken, istisnai parlaklık, kontrast, netlik ve çözünürlük düzeylerine sahip % 100 kare kapsama da sağlıyor.

APS-C sensörlü fotoğraf makineleri için optimize edilmiş DT lens ile çekim yaparken Tru-Finder ekran üzerinde tam % 100 görüntünün keyfini yaşayacaksınız. Görüş açısı, görüntü kayıt ve görüntüleme için otomatik olarak dönüştürülüyor. APS-C formatı ile tamamen uyumlu olan vizör, sahneleri gösterirken vizör ekranının tamamından yararlanıyor.

Ekran parlaklığını dış mekan koşullarında yükseltmek için WhiteMagic™ teknolojisine sahip üç yönde eğilebilir 1229k noktalı (VGA dengi) XtraFine LCD ekran da Tru-Finder’ı tamamlıyor.

Mükemmel profesyonel sınıf özelliklerine rağmen, α99 dünyanın en hafif1 35mm full-frame değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesi olma ayrıcalığına da sahip. Lens ve pil olmaksızın sadece 733 gramlık ağırlığı, Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi sayesinde mümkün hale gelirken, yüksek sertlikteki magnezyum alaşım paneller son derece sert ancak hafif tasarıma katkıda bulunuyor.

Hava koşullarına karşı dayanıklılığı toz ve neme karşı koruma sağlarken kontrol ve düğmeler ise neredeyse her türlü görevde yılların yoğun kullanımına karşı dayanıklı hale getiriliyor. Fotoğraf makinesinin kullanım süresi ve güvenilirliği, yaklaşık 200.000 basım döngüsü için test edilen yeniden tasarlanmış deklanşör bloğu ile daha da pekiştiriliyor.

İlginizi çekebilir:  Sony'nin akıllı ofis çözümü: Nimway

Ergonomi, yaratıcı odağınızı sekteye uğratmayan daha pürüzsüz, kusursuz bir iş akışı için daha da düzenleniyor. Gerçekleştirilen iyileştirmeler arasında yeniden tasarlanmış tutma kısmı da yer alırken anahtar ve düğme şekilleri ise gözünüzü bir an bile kompozisyonunuzdan ayırmaksızın parmak uçlarınız ile sezgisel çalıştırma için farklılaştırılmış durumda. Kazara döndürmelerin önüne geçen yeni bir pozlama modu kadran kilidi de bulunuyor.

Büyük beğeni kazanan α700 ve α900’den bu yana evrilen, yeni geliştirilmiş Quick Navi Pro ara yüzü, çekim parametrelerine tek elle hızlı ve sezgisel erişim sağlıyor.

Fotoğraf makinesi aynı zamanda uzaktan kişisel bilgisayar bağlantısı üzerinden de çalıştırılabiliyor. Desteklenen fonksiyonlar arasında fotoğraf/video çekimi arasında değişim yapabilmenin yanı sıra iyileştirilmiş stüdyo iş akışı için fotoğrafların fotoğraf makinesinden kişisel bilgisayara otomatik olarak transferi de bulunuyor.

Profesyoneller için tasarlanan yeni lens ve aksesuarlar

α99’un full-frame görüntüleme yetenekleri, yeni 300mm F2.8 G SSM II (SAL300F28G2) lensi de ideal şekilde tamamlıyor. Zorlu spor ve vahşi yaşam uygulamaları için tasarlanan bu parlak süper telefoto lens, ciddi şekilde yükseltilmiş optik tasarım ve kullanım iyileştirmeleri sunuyor. Sony tarafından geliştirilen optik yüzeyler üzerindeki Nano AR Astar, ışıma ve gölgelenmelerin azaltıldığı kusursuz fotoğraflar ve HD videolar ile temiz siyahlara sahip iyileştirilmiş kontrast sunarken yeni LSI tahrik devresi de, geliştirilmiş izlemeli AF’ye sahip daha hızlı, daha keskin bir otomatik odaklama sağlıyor. Toza ve neme karşı dayanıklı tasarım lensi en zorlu dış çekim görevleri için ideal hale getiriyor.

Buna ek olarak, geniş diyafram açıklığına sahip yeni Carl Zeiss A-mount prime lens de halen geliştirilme aşamasında bulunuyor. Fotoğraf makinesinin 35mm full-frame görüntü sensörü ile mükemmel sonuçlar için optimize edilen Planar T* 50mm F1.4 ZA SSM, 2013 baharından itibaren raflardaki yerini alacak.

Sadece α99 için bir opsiyon olarak sunulan yepyeni VG-C99AM dikey kontrol kolu, fotoğraf makinesinin kendi yerleşik pili de dahil olmak üzere toplamda üç pili barındırıp yönetebiliyor. Toz ve neme dayanacak şekilde tasarlanan kavrama parçası, hem stüdyoda hem de dışarıda gerçekleştirilen uzun çekimler için ideal.

Sınıfında başı çeken HVL-F60M, fotoğraf veya film çekimlerinde yaratıcı uygulamalar için ideal yerleşik LED ışığı ile güçlü bir flaş (GN60, ISO 100’de metre olarak). Sahip olduğu akıllı fonksiyonlar arasında, kablosuz çoklu flaş oran kontrolü ve Sony’nin eşsiz Quick Shift Bounce ayarlaması da bulunurken operasyon da flaşın sezgisel Quick Navi sistemi üzerinden hızla kontrol edilebiliyor. Toza ve neme karşı dayanıklı olan HVL-F60M ile birlikte, flaş için bir yansıma adaptörü ve LED ışıklandırma ile birlikte kullanılacak bir renk dönüşüm filtresi de veriliyor. α99 ve yeni Çoklu Ara YüzYuva’ya sahip diğer fotoğraf makineleri için ideal olan HVL-F60M, beraberinde verilen ADP-AMA Flaş Yuvası Adaptörü sayesinde Otomatik Kilitlenebilen Aksesuar Yuvalı fotoğraf makineleri ile birlikte de kullanılabiliyor.

49mm ve 55mm çapındaki lensler ile uyumlu olan HVL-RL1 Ring Light’ın küçük nesneler üzerinde son derece etkili LED aydınlatması makro çekimler için vazgeçilmez. Yaklaşık 700 lx/0,3m yüksek ışık düzeyi, bir önceki modelden neredeyse dört kat daha fazla parlaklık sağlıyor. Parlaklık, yaratıcı aydınlatma efektlerinin kesin şekilde kontrolünü sağlamak üzere kademesiz olarak ayarlanabiliyor. Operasyonda, gölgesiz aydınlatma için full-ring aydınlatma ile gölge efektleri üretmek için half-ring aydınlatma arasında da seçim yapılabiliyor. Ring Işığı’nın SAL30M28 veya SAL50F18 lensleri ile kullanılması sırasında opsiyonel FA-MA1AM Makro Işık Adaptörü gerekiyor. α99’un Çoklu Ara yüz Yuva ile uyumlu olan HVL-RL1, beraberinde verilen ADP-AMA Yuva Adaptörü üzerinden Otomatik Kilitlenebilen Aksesuar Yuvalı fotoğraf makineleri ile birlikte de kullanılabiliyor.

Yeni XLR-K1M XLR Adaptör Kiti, profesyonel film prodüksiyonunun zorlu ses ihtiyaçlarını karşılıyor. Adaptör kiti, α99’un profesyonel mikrofonlara ve ses masalarına bağlanması için profesyonel standartta iki XLR terminali de sunuyor. Operasyon esnekliği, MİKROFON/HAT giriş seçimi ve iki kanal seviyesi için ayrı ayarlama ile en üst düzeye çıkartılıyor. Adaptör kiti ile birlikte, ECM-XM1 tek sesli shotgun mikrofon da veriliyorsa da geniş bir profesyonel mikrofon yelpazesi ile birlikte de kullanmak mümkün. XLR-K1M’in α99 ile birlikte kullanılması sırasında opsiyonel braketten de yararlanılabiliyor.

RMT-DSLR2 Uzaktan Kumanda, fotoğraflar çekimlerinde kablosuz deklanşöre basmaya, video çekimlerinde ise başlatma/durdurmaya imkan veriyor. α99’un yanı sıra, uzaktan kumanda alıcısına sahip diğer A-mount ve E-mount fotoğraf makineleri ile de uyumlu.

Ekipmanınızı taşırken daha az yorulmanızı sağlamak üzere tasarlanan LCS-BP3 Sırt Çantası, profesyonel fotoğrafçıların en yüksek beklentilerini dahi karşılamak üzere tasarlandı. Cömert kapasitesi sayesinde α99 fotoğraf makinesi gövdesinin yanı sıra dikey kontrol kolu ve takılı telefoto zum lens ile birlikte, 3-4 yedek lens, aksesuarlar ve 15,5 inçlik bir dizüstü bilgisayarı alabiliyor.

ADP-MAA, Çoklu Ara yüz Yuvalı2 fotoğraf makinelerinin Otomatik Kilitlenebilen Aksesuarlı Yuva aksesuarları ile kullanılmasını mümkün kılan yeni bir yuva adaptörü. Buna karşılık, ADP-AMA dişi adaptörü de Otomatik Kilitlenebilen Aksesuar Yuvalı fotoğraf makinelerinin Çoklu Ara yüz Yuva uyumlu aksesuarlar ile birlikte kullanılmasını sağlıyor.

PCK-LM14 Yarı Sert LCD Koruyucu Kaplama, fotoğraf makinesinin LDC ekranını toz, ve çizilmeye karşı koruyor. Beraberinde, üst görüntü paneli için ayrı bir koruyucu kaplama veriliyor.

Sony’nin ultra yüksek hızlı ara yüz (UHS-I) uyumluluğuna sahip yeni SDXC UHS-I bellek kartı SF-64UX(64GB), 94MB/s (okuma) ve 43MB/s’ye (yazma) ulaşan çok daha yüksek transfer hızları sunuyor. α99 ile hızlı çekim için de ideal olan SF-64UX sayesinde artık hiçbir anı kaçırmayacaksınız. SF-64UX aynı zamanda, aralarında büyük RAW görüntüleri veya video dosyalarının da bulunduğu içeriği kişisel bilgisayarınıza aktarırken yüksek veri hızlarını da mümkün hale getiriyor.

Yeni kartlar, yüksek güvenilirlik ve veri bütünlüğü düzeylerinin elde edilmesi için Sony’nin titiz test sürecinden getiriliyor. Buna ek olarak, suya karşı dayanıklı olan yeni kartlar aynı zamanda geniş bir çalışma sıcaklığı altında performans gösterecek şekilde tasarlandı. Kullanıcılar aynı zamanda yanlışlıkla silinen fotoğraf ve videoların kurtarılmasına yardımcı olabilen Sony’nin File Rescue Software* yazılımı sayesinde fotoğraf ve videolarının korunduğunu bilmenin verdiği güvenle çekimlerini yapacaklar.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir