Sony, genel merkezini satışa çıkardı

Sony, Manhattan’daki ABD genel merkezini 1,1 milyar dolara satıyor. Madison Avenue’daki gökdelen, New York emlak grubu Chetrit Group tarafından satın alınacak.

ABD genel merkezinin satılacağı ve Japon yeninin değerindeki düşüş haberi ardından Sony’nin Tokyo borsalarındaki hisselerinde yüzde 12’lik bir yükseliş kaydedildi.

Sony, satışın nedeninin nakit ihtiyacından kaynaklandığını ve binanın borçları ödendikten sonra şirketin elinde 770 milyon dolar kalacak. Şirket 2002 yılında aldığı binayı büyük bir farkla satabildiği için ciddi bir kâr da elde edecek.

Sony, Mart ayında satışı gerçekleşecek binayı üç yıl boyunca kiralık olarak kullanmaya devam edecek. Gökdelende şirketin film ve müzik birimlerinden çalışanlar da dahil olmak üzere 1500 Sony çalışanı bulunuyor.

37 katlı bina, 1984 yılında, Sony’nin Walkman sayesinde büyük bir yükselişe geçtiği dönemde yapılmıştı. Ancak şirketin hisseleri, geçen yıl son 20 yılda ilk kez 1000 yen seviyesinin altında satılmıştı.

Sony’nin kredi notu, Kasım ayında, kredi derecelendirme kuruluşu “Fitch” tarafından çöp düzeyine indirilmişti. BBC’nin haberine göre, Sony, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel merkezinin yanı sıra, Tokyo’da televizyon iştiraklerini barındıran binayı da satışa sunabileceğinin sinyallerini vermişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir