Sony sosyal paylaşımlı konsolu PlayStation 4’ü tanıttı

Sony, ‘PlayStation 4’ adlı yeni nesil oyun konsolunu New York’ta kamuoyuna duyurdu. 2013 sonunda satışa sunulması planlanan konsolun sahip olduğu yeni donanım, daha üstün grafikleri ve oynanan oyunların kliplerinin sosyal medyada paylaşılabilmesini sağlıyor.

Yeni konsol, 2006’da satışa sunulan ve 75 milyon adet civarında satılan ‘PlayStation 3’ün yerine geçecek. PS4’ün en büyük rakibi ise Microsoft’un henüz tanıtmadığı yeni nesil ‘Xbox 360’ ve Nintendo’nun ‘Wii U’ ürünleri olacak.

Bungie Studios gibi yazılım devleri, PS4’e özgü içerik hazırlıyor. Bunlar arasında “paylaşımlı nişancı” video oyunu ‘Destiny’ de var. Bungie imzasını taşıyan ‘Halo’ oyunu, ‘Xbox’ satışlarının artmasında önemli rol oynamıştı. Geçen yıl 4,9 milyar dolar zarar açıklayan Sony, Mart ayında sona erecek mali yılda 200 milyon dolar civarında kâr elde etmeyi hedefliyor.

Yeni konsolun fiyatı, görünümü ve 4K çözünürlüğü destekleyip desteklemediği gibi konular henüz açıklığa kavuşmuş değil. Ancak yeni ürünü “süper şarjlı” bir PC’ye benzeten Sony yetkilileri ayrıntılı bilgilerin daha sonra verileceğini belirtti. Şirketin yaz başında, bu gibi ayrıntıları açıklayabileceği tahmin ediliyor.

Sony Computer Entertainment Europe Başkanı Jim Ryan, x86 temelli merkezi işlemci birimine (CPU) geçmeleri sayesinde, oyun geliştiricilerin işinin kolaylaşacağına dikkat çekti. Yeni konsolun CPU ve grafik işlemci birimi (GPU) desteği, Advanced Micro Devices (AMD) tarafından sağlanıyor.

BBC’nin haberine göre ‘DualShock 4’ kumanda aygıtında bulunan ‘Paylaş’ tuşu sayesinde, oyunun bir bölümünü kaydeden kullanıcı, klibi sosyal paylaşım sitelerinde sunabilecek. Yeni konsolun bir özelliği de, kullanıcıların arkadaşlarının erişimine izin vererek, oyunda takıldıkları kısımda yardım alabilmelerine izin vermesi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir