Sony’den PS4 ile E3’te gövde gösterisi

Sony, 2013 E3 Medya ve İş Zirvesi’nde PlayStation4 sistemini tanıtırken büyük ses getirecek içeriğini de görücüye çıkardı.

Bugün yıllık E3 Medya & İş Zirvesi basın konferansında PlayStation4 (PS4) donanım tasarımını tanıtan Sony Computer Entertainment America LLC (SCEA), gelecek nesil platformun bu yılın sonunda piyasaya sürüleceğini de açıkladı. Ayrıca, SCEA PS4,PlayStationVita (PS Vita) ve PlayStation3 (PS3) sistemlerine yönelik birinci ve üçüncü taraf özel içeriklerden oluşan geniş yelpaze ile gelecek nesil PlayStationPlus (PS Plus) üyelik programını da tanıttı.

SCEA Başkan ve CEO’su Jack Tretton basın toplantısında yaptığı konuşmada,“Bugün şimdiye kadar yaratılmış olan en gelişmiş oyun sistemi olan PlayStation 4’ü tanıtmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. PlayStation 4, dur durak bilmeden oyuncuya odaklanmak, en güçlü teknoloji ile donatılmış yaratıcı bir geliştirici topluluğu ve türünün tek örneği oyun deneyimleri ile sınırların olmadığı dünyalar yaratmaya dayanan köklü mirasımız gibi PlayStation’ın temsil ettiği tüm değerleri de sergiliyor. Bununla birlikte, PlayStation ekosistemini; oyunseverlerin kendi koşulları altında temas kurmasına, paylaşmasına, oyun oynamasına ve bağlanmasına imkan veren daha güçlü, daha canlı bir yere dönüştürmek de bizlereçok heyecan veriyor.”

Hayal gücünün eseri modern ve yenilikçi bir tasarım: PlayStation4

Şık, modern ve zarif görünüme sahip olan PS4 sisteminin genel tasarımı sistemin güçlü ama erişilebilir olan ve geliştiricilerin hayal güçlerini ortaya çıkarıp daha önce hiç mümkün olmayan gelecek nesil oyun deneyimleri yaratmasına imkan veren mimarisini yansıtıyor.

SCE World Wide Studios (SCE WWS) halen 30’u aşkın özel PS4 oyununu geliştirirken bunların aralarında 12 yeni IP’nin de bulunduğu 20’sinin PS4 sisteminin lansmanından itibaren bir yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu, PlayStation’ın oyunseverlere gelecek nesil oyun deneyimlerini tanımlayan orijinal, yaratıcı içerikler sunulmasına dayanan odağını da gözler önüne seriyor.

PlayStation4

SCE WWS Başkanı Shuhei Yoshida, PS4’e özel oyunlardan lansman sırasında sunulacak olan #DRIVECLUB, Killzone Shadow Fall, KNACK ve 2014 yılının ilk çeyreğinden itibaren satın alınabilecek olan inFAMOUS Second Son hakkında da yeni bilgiler verdi. Yoshida aynı zamanda SCEA’nın ünlü Ready at Dawn stüdyosunun bir sonraki büyük ses getirecek oyunu The Order: 1886’ı da tanıttı.

PlayStation’ın bağımsız ve küçük geliştiriciler ile birlikte çalışarak hayranları için eşsiz oyunlar bulmaktaki kararlılığı doğrultusunda, SCEA Geliştirici ve Yayıncı İlişkileri Başkan Yardımcısı Adam Boyes, konsolda ilk defa piyasaya çıkacak ve aralarında Super Giant’tan Transistor, Klei Entertainment’tan Don’t Starve, Tribute Games’den Mercenary Kings, Young Horses’dan Octodad: Deadliest Catch, SwitchBlade Monkeys’den Secret Ponchos, Red Barrels’dan Outlast, Oddworld Inhabitants’dan Oddworld: New N Tasty ve 17-bit’ten Galak-Z’nin de bulunduğu bir dizi muazzam oyundan oluşan yelpazeyi tanıttı.

Boyes, SQUARE ENIX’den KINGDOM HEARTS III ve FINAL FANTASY XV, Ubisoft Entertainment’tan Assassin’s Creed IV Black Flag ve Watch_Dogs, 2K Sports’dan NBA 2K14, Bethesda Game Studios’dan The Elder Scrolls Online ve dünyada ilk defa piyasaya sürülecek olan Warner Bros. Interactive Entertainment’dan Mad Max’in de aralarında bulunduğu ana yayın ortaklarından ses getirecek içeriklerin gelişini de duyurdu. Sektörün en saygın geliştiricilerinden biri olan Bungie de, Destiny’nin dünyadaki oyun prömiyeri için sahnedeki yerini aldı. SCEA, PS4 ekosisteminin inanılmaz Destiny dünyası ile birlikte evrim geçirmesi ve büyümesini sağlamak üzere Bungie ve Activision ile birlikte uzun vadeli özel bir ortaklığa gideceğini açıkladı.

PlayStationPlus tek bir üyelik ile tüm sistemlerin avantajından yararlandırıyor

SCEA aynı zamanda oyunları ve oyuncuları bir araya getirerek PS4 sistemi üzerinde oyunculukta gelecek nesle güç vermek üzere kurulmuş PS Plus’ın yeni detaylarını da açıkladı. Oyunseverler, tek bir PS Plus üyeliği ile PS4, PS3 ve PS Vita sistemlerinde programın avantajlarından yararlanabilecek.

PS Plus’ın avantajları arasında özel oyun indirimleri, bulut üzerinde oyun kayıtları, beta program ve içeriklere erken erişim ve Hızlı Oyun Koleksiyonu’na erişim de bulunuyor.

ps4b

PS Plus üyelerine rekor kıran oyunlar, yenilikçi bağımsız oyunlar ve klasik oyunları da içeren oyun kütüphanesine anında erişim sağlayan Hızlı Oyun Koleksiyonu, PS4 sistemi üzerinde oyunseverlere çevrimiçi oynanabilirlik de sağlayarak, daima keşfedebilecekleri yeni oyunların hazır bulunmasını ve PS Plus topluluğunun diğer üyeleri ile birlikte bunların tadını çıkarabilmelerini sağlayacak.

PS4 sistemi üzerinde PS Plus’ın desteğini kutlamak amacıyla SCEA, PS Plus üyelerine kullanıcıların eksiksiz bir #DRIVECLUB deneyiminden bekleyebileceği tüm orijinallik ve sarmalayıcılığı sunan #DRIVECLUB PS Plus Edition’ı da Instant Game Collection içinde sunacak. Ayrıca, aralarında PlayStation E3 basın toplantısında sunulan Don’t Starve, Outlast, ve Secret Ponchos’un da bulunduğu üç yeni dijital oyundan biri her ay dönüşümlü olarak sunulacak.

Bu üç oyun, PS4 sisteminin lansmanını izleyen bir yıl boyunca, Instant Game Collection üzerinden hiçbir ek ücret olmaksızın temin edilebilecek. PS Plus üyeleri, muhteşem PS4 oyunlarından oluşan geniş bir yelpazenin de tadını çıkarırken; çevrimiçi çoklu oyuncu modu, oyunları yayınlama ve izleme, oyunlar arası sesli sohbet ve arkadaşlarının çevrimiçi oyununa kusursuzca bağlanabilme becerisi sayesinde arkadaşları ile deneyimlerini paylaşmanın yeni yollarından da yararlanabilecek.

Bulut üzerinden oyun

SCEA aynı zamanda PlayStation’ın bulut oyun hizmetlerinin de 2014 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nden başlayarak sunulmaya başlanacağını açıkladı. Bulut oynanabilirlik önce PS4 ve PS3 sistemleri, ardından da PS Vita sistemi üzerindeki oyunseverlere eleştirmenlerin büyük beğenisini toplamış PS3 oyunlarına anında erişim sağlayacak. Bu oyunlar, hızlı ve esnek bir muazzam oynanabilirlik sunmak için Gaikai’nin tescilli ağ teknolojisi kullanılarak aktarılacak.

PlayStationVita’ya özel yüzlerce yeni oyun geliyor

2012 Şubat ayında Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen lansmanından bu yana PS Vita sistemi oyunseverleri nerede olurlarsa olsunlar tam anlamıyla içine çeken en iyi ve en sarmalayıcı dijital oyunları sağladı. Canlı 5 inçlik dokunmatik ekranı, çift analog kontrol ve tamamıyla yeni oyun oynama şekilleri ile PS Vita sistemi bugüne kadar yaratılmış en güçlü portatif eğlence sistemi olma özelliğini taşıyor. 2013 yılının sonuna kadar, PS Vita sistemi üzerinde 85 yeni oyunun daha lansmanının yapılarak halen 125’in üzerinde Vita’ya özel oyun ve PSP ve PS One Classics kataloglarındaki 400’ü aşkın klasik oyundan oluşan koleksiyon daha da geliştirilmiş olacak.

Basın toplantısında açıklanan diğer oyunlar arasında yer alan Arkham Origins Blackgate, CounterSpy, Destiny of Spirits, Doki Doki Universe, Killzone: Mercenary and Tearaway da bulunuyor. Ayrıca, SCEA, SCE WWS’ten God of War HD 1 and 2,Flower, ve Dead Nation, Square Enix’ten FINAL FANTASY X ve X-2 ile Telltale Game’den The Walking Dead’in de yakında platforma geleceği duyuruldu.

The Walking Dead de PS Vita’ya geliyor

PS Vita üzerindeki The Walking Dead, oyunculara çift analog kontrol ile düğmeleri veya platforma özel dokunmatik kontrolleri kullanma seçeneğini de sunuyor.

Bu yıl yedinci yaşını kutlayan PlayStation3 “eğlenceye devam” diyor

Artık yedinci yılına gelmiş olan PS3 sistemi, tüketicilere bugüne kadar hiç olmadığı kadar yüksek eğlence değeri sunarken yakaladığı muazzam ivmeyi de sürdürüyor. PS3 sistemi, aralarında Puppeteer, Rain, Gran Turismo 6, BEYOND: Two Souls, The Last of Us, Batman: Arkham Origins and Grand Theft Auto V’nin de bulunduğu hasılat rekorları kıran oyunlar, özgün bağımsız oyunlar ve sadece PlayStation’da bulunan içeriklerden oluşan sektördeki en kapsamlı yelpazesi de sunacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir