Soykırım Müzesi’nde Pokemon avı kızdırdı

ABD’de müze yetkilileri son günlerin çılgınlığı olan Pokemon Go adlı video oyununun müzelerde oynanmamasını talep ediyor. Büyük ilgi çeken oyun Nintendo’nun hisse senetlerini ise kanatlandırdı.

Mobil cihazlar için üretilen ‘Pokemon Go’ adlı sanal gerçeklik oyunu ABD’de müze yetkililerini yetkililerini kızdırdı.

Yetkililer, açık alanda küçük Pokemon figürlerinin yakalanıp yok edilmesi prensibine dayanan oyunun müzelere uygun olmadığı eleştirisini getiriyor.

Washington’daki Arlington Ulusal Mezarlığı Twitter mesajında, ziyaretçileri uygun olmayan alanlarda oyunun oynanmaması çağrısı yaptı.

Washington’daki Soykırım Müzesi de mesajında, ziyaretçileri teknolojinin kullanılması konusunda saygılı olmaya çağırdı.

Müzenin sözcülerinden biri, NPR kanalına açıklamasında, müzenin oyunun oynanabileceği alanlar arasından çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi.

Pokemon uygulaması ile akıllı telefonlara yüklenebilen oyunda, çevredeki pokemonların nerede olduğu görülebiliyor. Pokemonun bulunduğu yerde yok edilmesini hedef alan oyunda, pokemonlar telefonun ekranında beliriyor.

Oyunu geliştiren Nintendo Pokemon Company ve oyun firması Niantic Labs, müzeler gibi oyunun oynanmasının istenmediği alanların yetkililerinin kendilerine bildirimde bulunması imkanı tanıyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, kullanıcıların büyük ilgisiyle karşılaşan Pokemon Go, Japon video oyunlar şirketi Nintendo’nun borsadaki hisselerinin kanatlanmasına neden oldu.

Nintendo hisseleri, oyunun piyasaya çıktığı günden bu yana Tokyo borsasında yüzde 59 oranında değer kazandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir