Soyuz, uzay istasyonuna kestirmeden gitti

Soyuz uzay kapsülü, şimdiye kadar iki günde alınan yolu kısaltarak altı saatte Uluslararası Uzay Istasyonu’na vardı. Soyuz Rus uzay aracı altı saatten daha kısa süren bir yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’una (ISS) kenetlendi.

Üç kişilik mürettebat, istasyona yalnızca dört yörüngeden geçen daha kısa bir yolu kullanarak gitti. Rus uzay araçları bu yolu normalde iki günde alıyor.

Pavel Vinogradov ve Alexander Misurkin adlı Rus ve Chris Cassidy adlı Amerikalı astronotlarla birlikte ISS’deki mürettebat sayısı altıya yükseldi.

Uzay aracı, Kazakistan’daki Baykonur Kozmodrom’dan fırlatıldı. Soyuz kapsülü, dün gece yapılan fırlatmanın ardından yörüngeye oturtuldu. Kapsül, karmaşık balistik manevralar sayesinde 30 yörüngeyi kullanmadan hedefine ulaşabildi. Bu sayede yolculuk 45 saat daha kısa oldu.

BBC’nin haberine göre, kısaltılmış bu yeni rota, uçuştan önce üç kez Rus uzay kargo gemileri tarafından denenmişti. Uzay istasyonunun yeni sakinleri, Eylül ayına kadar burada kalacaklar. İstasyona Aralık ayında giden diğer üç astronot ise Mayıs ayında geri dönecek.

Mürettebat gelecek altı ay içinde istasyonun ABD bölümünde 137, Rus bölümünde ise 44 inceleme yapacak. NASA, araştırmaların, biyoloji, fizik ve teknolojik gelişmeleri kapsayacağını açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir