Space Apps Challenge yarışması sonuçlandı

Türk Telekom Grubu sponsorluğunda gerçekleştirilen uluslararası “Space Apps Challenge” yarışmasında 3 takımın temsilcileri Silikon Vadisi’ni ziyaret etme hakkı kazandı.

Türk Telekom Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, NASA’nın başlattığı “International Space Apps Challenge” yarışması sona erdi. Türk Telekom Grubu sponsorluğunda ve Tek Araba Gidelim (TAG) organizatörlüğüyle düzenlenen etkinlik, İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Türk Telekom binasında gerçekleştirildi.

İstanbul’da bu yıl 2. kez yapılan ve 120 kişinin katıldığı yarışmada toplam 14 proje sunuldu. Jüri oylaması sonucunda yarışmanın birincisi “Cristopher” isimli proje ile Kabataş Erkek Lisesi’nden Cryptex takımı oldu. “Best Use of Hardware” kategorisinde Samsun’dan katılan ASE takımı Hexadron adlı projeleri ile, “Best Mission Concept” kategorisinde ise İTÜ’den Fuego takımı “Beeg Idea” adlı projeleri ile dereceye girdi.

Bu yıl 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başlayan etkinlik kapsamında Türkiye’den seçilen üç proje, NASA’nın küresel değerlendirmesine katılarak diğer şehirlerin kazananlarıyla mücadele etme şansı bulacak. Ayrıca, projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan 3 takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi’ni ziyaret edecek. İTÜ takımı ise global değerlendirmede dereceye girmeyi başarırsa TAG’ın İTÜ özel ödülü olan 10 bin lirayı kazanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, şunları kaydetti:

“Space Apps Challenge etkinliği girişimcileri teknolojiye teşvik ediyor. Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini büyütmek ve geliştirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci kez sponsorluğunu üstlendiğimiz yarışma, dünya çapında bir organizasyon olarak öne çıkıyor. Türkiye’de iletişim teknolojilerinin öncüsü olarak bu tür etkinliklere yoğun katılımın olması bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir