SPK Turkcell’e iki yeni üye atadı

Turkcell’de aylardır beklenen atama gerçekleşti. Sermaye Piyasası Kurulu aylardır süren ve yılan hikayesine dönen şirketin yönetim kuruluna iki üye atayarak karar yeter sayısına ulaşılmasını sağladı. SPK’nın Bekir Pakdemirli ve Mehmet Bostan’ı Turkcell’in yönetim kuruluna atadı.

7 kişilik Turkcell yönetiminde 4 üyenin süresi Nisan ayında dolmuş, ortaklık anlaşmazlıkları nedeniyle yerlerine yeni üyeler atanamamıştı. Ortaklık anlaşmazlıkları nedeniyle bağımsız üye ataması yapılamayınca Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), 3 bağımsız üye ataması yapmıştı. Ancak karar alınması için yeterli yönetim kurulu üye sayısı henüz yakalanamadı.

SPK’nın Meclis’te onaylanan Torba kanuna eklenen bir madde ile Turkcell yönetimine 2 yeni üye daha atayarak tıkanıklığı aşma yoluna gitti. Torba kanundaki madde SPK’ya halka açık şirketlere resen üye atayabilme yetkisi verd. Torba Kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamısının ardından bayramdan once yürürlüğe girmişti.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Turkcell’de yönetim kurulu krizi nedeniyle şirketin finansal sonuçlarının açıklanması da gecikmişti. Şirket resmi internet sitesinden daha önce 2013 ikinci çeyrek finansal sonuçlarının 18 Temmuz’da açıklanacağı duyurmuştu. Ancak Turkcell’in bilanço sonuçları yönetim kurulu onayından geçmediği için henüz açıklanmadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir