Tabletler genç ve yaşlı kuşakları birleştirdi

Dokunmatik ekranlar ve kolay kullanımlı işletim sistemlerine sahip tablet bilgisayarların cazibesi yaşlı kullanıcıları da sardı. Almanya’nın kuzeyinde, Bremen kentinde bir bilgisayar kursu. Yaşı ilerlemiş bazı teknoloji meraklıları, İnternet’te sörf, e-posta gönderme ve Skype üzerinden haberleşme eğitimi alıyorlar.

Kursiyerlerden 84 yaşındaki Ilsemarie Sturk, katılma sebebini şu sözlerle özetliyor: “Ailemin tüm fertlerinin bilgisayarları, internet bağlantıları, her şeyleri var ve bana şöyle dediler: Sen bunları beceremezsin, senin yaşın geçkin… Ve şimdi önüme böyle bir fırsat çıkınca dedim ki: Buna ben de bir katılayım, bu alanda biraz tecrübe kazanmalıyım.”

Kurslar çok ilgi görüyor: Mart ayından bu yana yaşları 65 ilâ 90 arasında değişen kursiyerler haftada bir kez ders alıyor. İlk tecrübeler olumlu. Tablet bilgisayar ise onların bu alana adım atmasını kolaylaştırıyor.

Eğitimcilerden Ulrike Peters, “Bazı kişilerde titreklik var, elleri titrediğinden bilgisayarı kullanmada gerçekten zorlanıyorlar. Buna rağmen aygıtı ellerine alıp çalışmaya başlamaları ve bundan keyif duymaları, aygıtı ellerinden bırakmak istememeleri beni şaşırtıyor” diyor. Önyargıların kırılması ve bu işi becereceklerine inandırılmaları, aşılması gereken ilk engel.

Dijital Fırsatlar Vakfı’ndan Jutta Croll da bu engeli aşma azminde. Ona göre yeni teknolojiler birçok avantaj sağlıyor. Croll şunları söylüyor:

“Klasik bilgisayarda öncelikle yazı karakterlerini nasıl büyüteceğimi öğrenmem lazım. Oysa tablet bilgisayarda işlemler parmakla hafifçe dokunularak yapılıyor ve her şey anında görülüyor. İşte bu ilk tecrübeler sayesinde, aygıtın kullanımı sırasında öğrenilmesi gereken birçok ayrıntı ile gerçekten ilgilenilmeye hazır duruma geliniyor.”

Şu nokta önemli: Federal hükümetin yaptırdığı bir araştırmaya göre 50 yaşın üzerindeki Almanların yarısı, 70 yaş üzerindekilerin ise yüzde 70’inden fazlası internet kullanmıyor.

Jutta Croll, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ancak, günümüzde özellikle ailelerinin hemen yanıbaşında yaşamayan, aile fertleri farklı yerlere dağılmış durumda olan yaşlı insanlar için interneti kullanarak iletişimi devam ettirmek ve sosyal yaşam içinde kalmak gibi iyi bir fırsat ele geçmiş oluyor.”

İlginizi çekebilir:  Vestel Desibel ailesinden yeni kulaklıklar

Ne var ki tablet bilgisayarlarda da kullanıcı hesabı açmak gibi engeller var. Yaşlılar, dokunmatik ekranı çoğu kez hızlı ve içgüdüsel olarak rahatlıkla kullanıyorlar. Eskiden çoğu fare nedeniyle bilgisayara pes ediyordu.

Kursiyerlerden Rosemarie Hanke, “Learning by doing; hep duyarım bunu; yani sorup durma, otur aygıtın başına ve kendin dene” diyor. Kursa katılan her bir kişi tablet bilgisayarın farklı nimetlerini keşfediyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, 80 yaşındaki Erich Kölling, “Böyle bir cihazla trende, arabada seyahatlere çıkabilirsin… Sana e-mail gönderilebilir, telefon edebilirsin, evdeki büyük bilgisayara bağlanmadan her şeyi yapabilirsin. Çok müthiş bir şey bu!” diye konuşuyor. Kölling valizinde hep tablet bilgisayar taşıyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir