‘Taksit sınırlaması gözden geçirilsin’

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, telekomünikasyon ürünlerinin de dahil olduğu alımlarda taksit uygulamasını tamamen kaldıran ve bazı ürünlerde de taksit uygulamalarına kısıtlama getiren yönetmeliğin tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Yazılı bir açıklama yapan Cılız, 1 Şubat 2014’te yürürlüğe girecek kısıtlamanın bilgi teknolojileri üreticileri, tedarikçileri ve elektronik ticaret üzerinde olumsuz etkiler doğuracağını ve ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümü hedefine zarar vereceğini savundu.

Cılız açıklamasında kısıtlamanın çerçevesinin net olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Ödeme imkanına getirilen bu kısıtlamanın kapsamı yani “telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar” ve “yemek, gıda alımları” kavramlarına hangi ürün ve hizmetlerin dahil olduğu tartışmalara yol açmaktadır.

Örneğin telekomünikasyona ilişkin harcamalar kapsamına cep telefonlarının girip girmeyeceği ve dolayısıyla 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle taksitli satışa konu olup olmayacakları konusunun kamuoyunda soru işaretleri yarattığı gözlenmektedir.

Yönetmelik ile getirilen taksit sınırlamasının da hangi ürün ve hizmet gruplarını kapsadığı tam olarak bilinmediği için birçok ürün grubundan ürün satışı gerçekleştiren e-ticaret siteleri açısından kaygı verici bir belirsizlik durumu hâkimdir.

Özellikte telefon özelliğinden öte birçok özelliği içinde barındıran akıllı telefon alımlarında kredi kartına taksit uygulamasının kaldırılması, barındırdığı teknolojik özelliklerle orantılı bir ücret karşılığı tüketicilere sunulan bu ürünlerin erişilebilirliğini durdurabilecek niteliktedir.

Tüketicilerin, bilgi teknolojilerine erişiminin azalması sektörü de doğrudan etkileyecek olup; bilgi teknolojileri ürünlerinin tedarik ve satışını gerçekleştiren birçok işletmenin ciddi gelir kaybına uğraması sonucunu doğurabilecektir.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir