Telekomcular Derneği Ödülleri’ni kazananlar açıklandı

Telekomcular Derneği, 2012 yılının değerlendirmesini yaparak, geleneksel Telekomcular Derneği Ödülleri verilecek kişi ve kuruluşları belirledi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, ödüle layık görülen kişi ve kurumlar ile, ödül verilme gerekçeleri şöyle sıralandı:

2012 YILININ BİLİŞİM SİTESİ: SHIFTDELETE.NET

11 Mayıs 2005 tarihinde yayın hayatına başlayan ShiftDelete.Net, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki güncel gelişmeleri kullanıcılarına sunmaktadır. Yazılım ve donanım incelemeleri ve editörlerinin katıldıkları etkinlikler ile fotoğraf ve videolarla birlikte köşe yazıları ve makalelerin yer aldığı sitede; donanım, yazılım, internet, mobil sayfalarından konuya ilişkin en yeni, en kapsamlı haberlere ulaşmanız mümkün. Ayrıca, animasyonlar ve adım adım uygulamaları destekleyen foto dersler ile yazılım, donanım  ve internet hakkında çeşitli bilgiler sunulmaktadır. Forum sayfası, Teknoloji/Bilişim konusunda en kapsamlı forum olup merak ettiğiniz her konuya kapsamlı cevaplar bulabiliyorsunuz. Çok zengin program arşivi de programlar indirmenize imkan veriyor. Tüm bunların yanında “SDN Magazin” adında bir dergiyi TEKNOSA ile birlikte internet üzerinden ücretsiz olarak sunmakta. Ve bu dergi 38. Sayısına ulaşmış durumda. ShiftDelete.Net, Teknoloji/Bilişim siteleri  en fazla izlenen internet sitesi olmakla kalmıyor, Türkiye’de en fazla izlenen 100 internet sitesi  arasında yer alıyor. Bu uzun soluklu çalışmaları yanında, sahasında bir numara olması nedeniyle 2012 Yılının Bilişim Sitesi Ödülü Shift.Delete.Net’e verilmiştir.

2012 YILININ BİLİŞİM ŞİRKETİ: MİLLENİCOM TÜRKİYE

2004 yılında Türkiye telekomünikasyon pazarında serbestleşme başlayınca,  European Telecommunication Holding (E.T.H. AG) Almanya’da elde ettiği deneyimle lider alternatif operatör olma hedefiyle Millenicom Türkiye’yi  kurmuştur. European Telecommunication Holding çatısı altında faaliyet gösteren Millenicom Türkiye, holding şirketlerinden Millenicom ve Alovatan’ın Avrupa Telekom arenasında edindiği tecrübe ve birikimi Türkiye pazarında en etkin şekilde yansıtmayı hedeflemektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilmiş olan Sabit Telefon Hizmeti (STH), İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti (İSS) ve Altyapı İşletmeciliği Hizmeti (AİH) lisansları sahibi Millenicom Türkiye’nin şebekesi üzerinde yılda 2.5 milyar dakikalık telefon görüşmesi yapılabilmektedir. Şirket hem bireysel hem kurumsal müşterilerine tam ve bütünleşik telekom hizmetleri sunabilmek için 2010 yılında Sanal Mobil Operator (MVNO) lisansı da almıştır. Ülkemizde kurumlara yönelik A-Tipi Abonelik hizmeti sunan ilk iki işletmeciden biri olan Millenicom Türkiye, kurulduğu tarihten bu yana yaptığı ataklarla sabit telefon hizmeti verdiği kurumsal müşteri sayısını 70.000’in üzerine çıkarmıştır. Millenicom kendi altyapısı üzerinden hizmet verdiği “Doping ADSL2+” ürünü ile 100.000’den fazla aboneye hizmet vermektedir. 2007 yılında Türkiye’nin ilk “arama bazında operatör seçimi” hizmeti 1045’i sunmaya başlayan ve ilk günden beri liderliğini sürdüren Millenicom, 2.000.000’u aşkın farklı sabit hat abonesine hizmet  vermiştir. 80’i aşkın uluslararası telekom operatörüyle arabağlantıya sahip olan Millenicom Türkiye, son kullanıcıya ve kurumlara yönelik hizmetlerinin yanı sıra yurt dışında ve ülkemizde pek çok telekom operatörüne destek sunmaktadır. Millenicom Türkiye; altyapısı itibariyle doğal tekel niteliğinde olan, siyasi ve hukuki desteklerle doğal tekel niteliği korunan/güçlendirilen Türk Telekom karşısında, tüm olumsuz şartlara tağmen piyasada tutunabildiği ve müşteri sayısını 7 yılda önemli ölçüde artırdığı için, 2012 Yılının Bilişim Şirketi  olarak  seçilmiştir.

2012 YILININ BİLİŞİM YAZARI: MELİH BAYRAM DEDE

Melih Bayram Dede, 1995′te çalışmaya başladığı ve çeşitli kademelerinde görev aldığı Yeni Şafak gazetesinde 2000 yılından bu yana Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor.  2005-2012 yılları arasında yenisafak.com.tr portalinin yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006-2011 arasında TVNET televizyonunda 214 hafta TechnoLogic programının yapımcı ve sunuculuğunu yaptı. Bilişim Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi olan Melih Bayram Dede’nin  İnternet  isimli kitabı Mart 2004′de İnsan Yayınları tarafından yayınlandı. Melih Bayram Dede, konusuna hakimiyeti, güçlü kalemi yanında, bilişim gündemini ve teknolojiyi yakından izlemesi nedeni ile 2012 Yılının Bilişim Yazarı Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

2012 YILININ KİŞİSEL BİLİŞİM SİTESİ: TEAKOLİK-HAMZA ŞAMLIOĞLU

Kendi anlatımıyla; bilgisayar dünyasına 1993′de adım atan, tamamen kendi çabasıyla bilgisayarı öğrenen, donanım ve Network üzerine de kendini yıllardır yıpratan, 2005′e kadar farklı isimler altında blog yazarken, 2005’de TEAkolik’i oluşturan bir bilgisayar tutkunu. Çayı çok sevdiği ve çok çay içtiği için kendisini Çaykolik olarak tanımlıyor. Bloguna da bu ismi vermek istemiş. Ancak internette Türkçe karakter kullanmanın zorlukları nedeniyle bloguna “TEAkolik” adını uygun bulmuş.. Yıllar önce,  internette  “neden Türkçe kaynak yok?” sorusunu kendi kendisine soran ve bir gün “Bir Türkçe kaynak da ben olayım!” diye karar veren Hamza Şamlıoğlu o günden bu yana hobi olarak blog yazarlığını sürdürür. Şu anda Sosyal İşler Sosyal Medya Ajansı’nda Stratejik Planlama ve Operasyon yöneticisi olarak görev yapmakta olan Hamza  ŞAMLIOĞLU bir teknoloji tutkunu. Markalar veya ajansların O’na gönderdikleri ürünleri test ediyor, yorumluyor ve blogunda yazıyor. Blog yazmayı kendisi  için bir hobi, bir ego tatmini, boş zamanlarımı değerlendirme, eğlenme bazen stres atma, bazen de içimdeki isyanı klavyedeki tuşlara basıp, sabit disklere byte byte kazımak olarak tanımlıyor. Karşılık beklemeden yazması, bir maddi tatminkarlık düşünmemesi özgün içerik blogunun çok izlenmesinin en önemli nedenleri .. Özgün, farklı ve ihtiyaca cevap veren kişisel web sitesi olan teakolik.com 2012 Yılının Kişisel Bilişim Sitesi olarak seçilmiştir.

2012 YILININ KİTABI: TÜRK TELEKOM’DA PSİKOLOJİK İŞKENCE (MOBBİNG) BÜLENT ATUK

Hiç zorlanmadan seçim yaptığımız dallardan birisi, 2012 yılının kitabı oldu… Derneğimiz üyelerinin de iç yapısındaki değişiklikleri yakından izlediği Türk Telekom’da 2003 yılı başından bu yana yaşadıklarını kaleme alan Bülent Atuk’un kitabı “Türk Telekom’da Psikolojik İşkence (Mobbing)” tartışmasız 2012 yılının kitabı … Kitabın yazarı Bülent ATUK, Özelleştirme sonrası Türk Telekom’da çalışmaya devam eden bir mühendis.  Türk Telekom’da çalışmaya devam etme kararını verirken, özel kuruluşlarda, siyaset olmayacağı, başarının ve liyakatin esasa alınacağı varsayımından hareket etmiş.  Ama  tam bir hayal kırıklığına uğramış. Maruz kaldığı psikolojik tacizler nedeniyle, Türk Telekom’a mobbing davası açmış. Kazanmış. Dava sonrası yine süren mobbing… Nihayet Türk Telekom’dan ayrılmak zorunda kalmış… Ve  Türk Telekom’da yaşadıklarını  kitaplaştırmış.. Bülent Atuk “Her sabah siyaset giriyor Türk Telekom ‘un kapısından bir sabah liyakat girsin n’olur” diye başlamış her gün işe… Ama o temennisi hiç gerçekleşmemiş. Kitabın Tanıtım bültenindeki şu cümle dikkat çekici; Bu kitapta okuyacaklarınız ve belgelerde görecekleriniz; Türk Telekom’da 2003 yılında başlayan, günümüze dek kesintisiz sürdürülen, baskının, yaygın ve kitlesel olarak uygulanan psikolojik işkencenin nasıl gerçekleştirildiğinin ibret verici bir öyküsüdür. Kitapta ayrıca Mobbing mağdurları, Ankara İl Müdürlüğünde görevli Mühendis Ayten Aktaş’ın,  Hatay il Müdürlüğü eski Mühendisi Mehmet Altınöz’ün, Aksaray İl Müdürlüğü İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Hakan’ın da anılarına yer verilmiş… Kitap hakkında Tv. Programları yapıldı, haberler, köşe yazıları yayınlandı. Mobbing olgusunu kamuoyunun gündemine somut olaylarla taşıdı. Bu kitap, diğer özellikleri bir yana bırakın; haksızlığa karşı bir başkaldırış olması nedeni ile her türlü ödüle layık diye düşünüyoruz.

2012 YILININ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ: ALTERNATİF BİLİŞİM DERNEĞİ

Kendilerini  “alternatif bilişim, internet ve diğer bilgi ve iletişim teknolojileri ile bu teknolojilerin kullanımı, sosyal, siyasal etkileri ve ortaya çıkardığı sonuçlar hakkında alternatif, sıra dışı, egemen erk karşıtı fikirler ve çözümler üretmeye çalışıyor. Alternatif bilişim, hem teknolojilerin kullanımına hem de sosyal ve siyasal anlamına, içeriğine dair araştırmalar yapıyor.” Cümleleriyle anlatan  Alternatif Bilişim Derneği, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sisteme muhalif bir bilişim derneği. Dernek 2012 yılında ciddi etkinliklere imza attı; BTK’nın filtre uygulamasına bazı üniversitelerin de geçmesi üzerine, tüm üniversite rektörlüklerine ve akademisyenlere yönelik imza kampanyası başlattı, 8.Nisan.2012 tarihinde kullanıcı hakları bildirgesini yayınladı, Erişim engellemeleri, Merkezi Filtre Uygulaması, kamuya açık Erişim Noktalarındaki keyfi Sansür/Filtre Uygulamaları  konularında tepkilerini sık sık gündeme getirdi, RedHack’e destek verdi, Yurttaş Gazeteciliği Eğitim Programı düzenledi, TTNET-Phorm ortaklığına karşı imza kampanyası açtı, Phorm firmasının Türkiye’de faaliyetlerinin yasaklanması için 17 Ekim tarihinde ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu,  Engelsiz bilişim, Türkiye’de dijital gözetim, ‘Hacker’ nedir, ne değildir?  Yeni Medya ve Yurttaş vb konularda çeşitli  panel, seminer ve sempozyum düzenledi, Ve tüm bunları yaparken bağımsızlığını korudu… Tüm bu özellikleri nedeni ile de Alternatif Bilişim Derneği 2012 Yılının Sivil Toplum Kuruluşu olarak  seçilmiştir.

2012 YILININ SİYASET ADAMLARI: ATİLLA KART, ALİM IŞIK ATİLLA KART

TBMM’de 22., 23. ve 24. Dönem CHP Konya milletvekili Atilla Kart; Türk Telekom’un özelleştirilmesi ve sonuçları, Türk Telekom’ın eski ve çalışan personelinin problemleri, özelleştirme, telekomünikasyon ve bilişim konularında en fazla kafa yoran milletvekillerinin başında gelmektedir. Sayın Kart, Özelleştirme ve özelleştirme sonrası süreçte yapılan hukuksuzlukları kamuoyunun gündemine getirmiştir. Başbakan ve Ulaştırma Bakanı ile Türk Telekom’da Yönetim ve Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan bürokratlar hakkında çeşitli tarihlerde, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştur. Türk Telekom’un Gayrimenkul satışları konusunda defalarca soru önergesi vermiştir.  Düzenlediği basın toplantıları ile Türk Telekom ve iktidar arasındaki ilişkileri sorgulamıştır. TBMM tutanakları sorgulandığında Türk Telekom konusunu en fazla gündeme getiren milletvekilinin Sayın Atilla Kart olduğu anlaşılmaktadır. Sayın Kart  internete uygulanan sansür konusunu da sık sık gündeme getirmiştir. Bu nedenlerle Sayın Kart, Sayın Işık ile birlikte, 2012 Yılının Siyaset Adamı olarak seçilmiştir. ALİM IŞIK 2012 yılında Türk Telekom’dan ayrılan personelin sorunlarını en fazla TBMM gündemine getiren MHP Kütahya milletvekili Alim Işık olmuştur. Alim Işık ve bir grup milletvekili arkadaşı ile birlikte, 20.12.2012 tarihinde “Türk Telekom özelleştirmesi sonrasında çalışanların yaşadıkları sorunların araştırılarak, alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için TBMM Başkanlığına, araştırma önergesi verdi. Türk Telekom eski personelinin denge tazminatları için açtığı davaların,  yargı organlarının usul tartışmaları nedeniyle sonuçlanmadığını belirterek, eski Telekom personelinin mağduriyetlerini ve hukuka karşı oluşan güvensizliklerini gidermek için şimdiye kadar hangi önlemler alındığını Adalet Bakanlığına sordu. Ayrıca; Türk Telekom’un Gayri Menkul Satışları,  DDK’nun BTK Denetim Raporu, “Phorm” –TTNet İlişkisi gibi konularda verdiği 10’un üzerinde soru önergesi ile; Türk Telekom Personelinin sorunları, Telekomünikasyon ve Bilişim konularını en yakından izleyen, bu konularda  denetim görevini gereği gibi yapan bir parlamenter portresi çizdi. Yukarıda sıralanan nedenlerle Sayın Işık, Sayın Kart ile birlikte,  2012 Yılının Siyaset Adamı olarak seçilmiştir.

2012 YILININ SÜRELİ YAYINI: ICT MEDIA

2010 yılı Ocak ayında yayın hayatına merhaba diyen ICT MEDİA’nın, kıyasıya rekabetin yaşandığı, Telepati ve Telekom Dünyası gibi yıllardır yayın yapan köklü süreli yayınların bulunduğu sektörde, uzun ömürlü olacağına  kimse ihtimal vermemişti. ICT MEDİA geçen iki yıllık dönemde sektörde okunan, takip edilen bir yayın organı oldu. Okuyucu sayısı arttı. Bilgi ve İletişim Teknolojilerini yerel ve uluslar arası bazda takip ederek sektörle ve toplumla buluşturacak, sektörün geleceğine yol haritası olacak, bu kadar geniş bir teknoloji denizinde, bireylere doğru bilgiyi ulaştıracak ve etkin perspektif kazandıracak bir kaynağa olan ihtiyacın belirginleştiği günümüzde güçlü altyapısı ve tecrübeli kadrosu ile ICT YAYIN GRUBU, sektörün ve kamunun bu yöndeki ihtiyaçlarını ve taleplerini layıkıyla karşılama misyonuyla hareket ediyor. ICT YAYIN GRUBU; İngilizce/Türkçe yayın yapan ICT Media Dergisi, www.ict-media.com websitesi ve www.icttele.com haber portalı aracılığıyla GSM, Yazılım, Donanım, Telekom, Güvenlik ve Network, Online Hizmetler, Multimedya, Katma Değerli Servisler, Ar-Ge konularında uzmanların bilgi ve tecrübelerini okuyucusuyla paylaşıyor. Ayrıca araştırma, danışmanlık, sektörel organizasyon faaliyetleriyle de ilgililerin buluşma noktası olmayı sürdürüyor. Tecrübeli gazeteci, Murat PEHLİVAN’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptığı derginin, yazı işleri Müdürlüğünü Burcu BAYRIDOST, Akademik Editörlüğü ise  Prof. Dr. Necdet HAYTA ve Dr. Bilge İMER yürütüyor. Danışma Kurulunda ise tanınmış öğretim üyeleri ve sektörün duayenleri var. Yayına başlarken, ICT sektörüne, pozitif yayıncılık ilkesi doğrultusunda, haberlerin ters yüz edilmediği, kirli enformasyona yer verilmeyen ve manipülasyona müsaade etmeyen bir platform olacağız demişlerdi. Bu hedeflerini büyük ölçüde gerçekleştirdiler. Bu özellikleri nedeni ile ICT MEDİA, 2012 Yılının Süreli Yayını Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

2012 YILININ TELEKOMCUSU:  GÜRDAL UĞUR

Seçici kurulumuz 2012 Yılının Telekomcusunu, 2012 yılında sanat ve edebiyat alanında başarı gösteren Telekomcular arasından seçmeye karar verdi. 2012 yılında Telekomcular, eski telekomcular çok sayıda sanatsal etkinlik gerçekleştirdiler. Resim sergisi (Nuray AKKUŞ), fotoğraf sergisi (Seçkin YALÇIN), karikatür sergisi (Harun YAVRUOĞLU)   açanlar, ödül kazananlar (Burhan AKAR -Medya Etik Konseyi/Yerel Fotoğraf Etik Ödülü ), seçkin şiirlerini şiir kitabında toplayanlar (Ekrem YÜKSEK), köşe yazıları ile ismini duyuranlar (Yunus TÜRKÖLMEZ,  Mehmet AKYÜREK, Tahsin KAYA, Alpaslan GÜZELİŞ) halk oyunlarında ve Türk Halk Müziğinde büyük başarılara imza atanlar (Abdullah GÜNDÜZ) büyük bir yerel gazetenin genel yayın müdürlüğüne getirilenler (Harun YAVRUOĞLU/Taka Gazetesi) oldu. Bunların hepsi önemli başarılardı.. Ama tüm bu başarıların yanında, ömrünü Tiyatro’ya veren, ödeneksiz, desteksiz tiyatro kurmanın, yaşatmanın tüm güçlüklerine katlanan, Tiyatro’ya aşk derecesinde bağlı, Yönetmen, Oyuncu ve Oyun Yazarı olarak önemli eserler sahneleyen Sayın Gürdal UĞUR’un, aşkı, sevdası ve başarısı vardı.. Gürdal Uğur, “Üretecek beyni, çarpacak yüreği, söyleyecek sözü olan, idealistlerin buluşma noktası” diye tanımladığı “Tiyatro Prizma”yı 2004 yılında kurdu. Tiyatro Prizma’da çeşitli oyunlar sahnelendi, ama en önemlisi şüphesiz HARMANYERİ’ydi. Tiyatro Prizma HARMANYERİ-1915 oyunu ile Çanakkale destanını baştan sona tüm cepheleriyle adına yakışır şekilde sahneye taşımayı başardı… 40 kişilik kadronun görev aldığı, 20 Sahne, 10 Mekan da 70 karakterin canlandırıldığı,  32 Belge, 80 Fotoğraf, 20 Dakikalık özel görüntüyle zenginleştirilen oyunda 33 Özel stüdyo kaydı ve 18 Efekt kullanıldı. 2 Saat süren Harmanyeri-1915 tiyatro sahnelerinde bu özellikleri taşıyan İLK ve TEK OYUNDUR… Zor bir yolda sebatla ilerleyen Gürdal UĞUR’u 2012 Yılının Telekomcusu olarak ödüllendirmeyi uygun gördük.

2012 YILININ TELEVİZYON PROGRAMI: SLİKON VADİSİ

Ülke Genelinde yayın yapan televizyonlarda, her  konuda (siyaset, evlilik, yemek, futbol, giyim, magazin vb.) televizyon programı olmasına karşılık, 50 milyon internet  kullanıcısı, 20 milyon genişbant internet abonesi, 60 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi olduğu ülkemizde ne acıdır ki, teknoloji/bilişim konusunda televizyon programı bir elin parmakları kadar yok… Ve bu az sayıdaki tv. programının da maalesef sürekliliği olmuyor. Daha önce çeşitli kanallarda yayınlanan Silikon Vadisi, yeni konseptiyle 07.Ekim.2012 tarihinde yeniden ekranlara geri döndü. SKYTurk 360’da yayınlanmaya başladı. Slikon Vadisi teknoloji ve internet dünyası hakkındaki en güncel haberleri yepyeni bir deneyimle sunmayı hedeflemektedir. Slikon Vadisi programının yapımcılığını ve ve sunuculuğunu Dinçer Karaca yürütüyor… Dinçer Karaca, teknoloji ve bilişim programlarının izleyicileri için bildik bir yüz…2004’de Technology Channel’da yayınlanan Penguenin Günlüğü adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2004-2005’de Show Tv’de yayınlanan Silikon Vadisi’ni, 2010-2011 yıllarında Tekno Trend’i sundu. Kimsenin bilişim ve teknoloji programı yapmaya cesaret edemediği bir ortamda program yapma yürekliliğini gösterdikleri, teknoloji ve bilişim tutkunlarına haftada bir de olsa gündemi takip etme imkânı verdikleri için, Slikon Vadisi Programını 2012 Yılının Televizyon Programı olarak belirledik.

2012 YILININ TÜKETİCİ KÖŞESİ YAZARI: ERKAN ÇELEBİ

Türkiye’de tüketici hakları, tüketici köşesi denince ilk akla gelen isimlerden birisi Hürriyet Gazetesi yazarı Tüketicinin Erkan Abisi Erkan Çelebi’dir. Erkan Çelebi  2012 yılında; “Cepte ‘en cazip’i arayan günde 25 bin numara taşır oldu”, “444’lü hatlara tarife sınırı getirildi”, “ücret  tavandan tabana döndü”, “Çağrı merkezlerinde ciro 1.1 milyar dolara ulaştı, ‘önce reklamlar’ iyice yaygınlaştı”, “Ücretsiz’ online oyunda ekstra içerik şoku”, “Beş milyar TL’lik cep’te akıllı kapışma”, “Çağrı merkezlerinin 0850’li hat silahı”, “320 milyon lira ‘cep’te kaldı”, “iPhone’cuya MMS sürprizi”, “Nano fırsatçılık”, “Abone kapma yarışı interneti ucuzlattı” gibi yazılara imza atarak, bilişim ve bilişim teknolojileri müşterilerinin sorunlarını kamuoyunun gündemine taşıdı, bu sorunların önemli bir bölümünün çözülmesinde etkili oldu… Erkan Çelebi yıllardır Tüketici Bilincinin oluşmasına yaptığı katkılar ve 2012 yılında da Bilişim/Telekomünikasyon müşterilerinin sorunlarının çözümü için yazdığı yazılar nedeni ile 2012 Yılının Tüketici Köşesi Yazarı Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

2012 YILININ YÖNETİCİSİ: ABDULLAH RAŞİT GÜLHAN/ SİNERJİ TÜRK

SinerjiTürk, sekiz ileri teknoloji alanında dünyadaki Türk işadamlarını, işkadınlarını, Türk akademisyenleri ve Türk üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek, Türkiye’de AR-GE ve inovasyon projelerini oluşturmak, Türkiye’nin kalkınmasına, ileri gitmesine, muasır medeniyetlerin üstünde bir seviyeye çıkmasına katkı sağlamaya çalışan bir sivil toplum örgütü. Sinerji Türk’ün kurucusu Abdullah Raşit GÜLHAN, Telekomünikasyon ve Bilişim sektöründe 25 yılı aşkın süredir çalışan bir mühendis. Telekomünikasyon Kurumu’nun (Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu-BTK) kurucu Kurul Üyesi ve eski II. Başkanı. Kurul üyeliğinden ayrıldıktan sonra 2004 yılında telekom bilişim alanında uluslararsı danışmanlık yapan ARG Danışmanlık Şirketimi kurdu. Halen bu şirkette çalışıyor. Aynı zamanda; MOBİL İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD’ın Genel Sekreteri. İnternet Üst Kurulu ve TOBB Telekomünikasyon Meclisi Üyesi. SİNERJİTÜRK; Telekomünikasyon-Bilişim, Endüstriyel Tasarım,  Enerji,  Sağlık Teknolojileri,  Savunma-Uzay-Havacılık, Nanoteknoloji, Otomotiv ve Gemi İnşaa Sektörleri ile ilgili konferanslar düzenleyen, bu sektörlerde yüksek teknoloji üreten firmalar, karar alıcılar arasında “sinerji” oluşturmayı hedefleyen bir kuruluş. Çin, İrlanda, Hindistan, İsrail ve benzeri birkaç ülkede; o ülkelerin kalkınmasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarının anavatanlarına yapmış oldukları yatırımların ve anavatanlarındaki şirketlerle iş birlikteliğinin çok önemli bir paya sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak kurulan SİNERJİTÜRK,  9 Kasım 2012 tarih ve 28462 sayılı resmi gazete vakıf senedinin yayınlanmasıyla vakıflaşma sürecini de tamamlandı. Türkiye’de büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız Sinerjütürk Vakfı’nın kurucusu Abdullah Raşit GÜLHAN bu özellikleri nedeni ile 2012 Yılının Yöneticisi Ödülü’nün sahibi oldu.

VEFA ÖDÜLÜ: ENİS ÖKSÜZ

Sayın Enis ÖKSÜZ 28 Mayıs 1999 – 17 Temmuz 2001 tarihleri arasında Ulaştırma Bakanlığı yaptı… Yani Türkiye’nin IMF’in kıskacında olduğu dönemde… IMF’nin Türkiye ekonomisini kontrol altında tutması için görevlendirilen Kemal Derviş zamanında, kendisine bağlı olan Türk Telekom’un 2 milyar dolar gibi komik bir paraya özelleştirilmesi için düğmeye basıldığında buna koltuğu pahasına direndi. Türk Telekom’un özelleştirilmesine, daha doğrusu özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesine karşı çıktığı için, hakim güçlerin ve bu güçlerin kontrolündeki medyanın hedefindeki adam oldu… En acımasız, insafsız saldırıların muhatap oldu… Ekonomik krizin sorumlusu gösterildi…  Ve ilahlar kurban istediği için görevden alındı… Avea lisansı 500 milyon gibi çok yüksek bir meblağa ihale edildiği zaman, ekonomiyi rahatlattığı, dürüst bir ihale yaptığı için O’na övgüler düzen kalemler, Telekom Özelleştirmesine direnmeye başlayınca O’na en ağır hakaretleri yaptılar… En doğru, en haklı icraatlarında bile suçlu gibi gösterildi… 406 Sayılı Kanunda yapılacak değişiklikler üzerinde çalışan Bürokratlara söylediği; “Özelleştirme toplumun çıkarı, insanın memnuniyeti için yapılır. Dolayısıyla yasa hazırlanırken, çalışanların çıkarlarını koruyun, onların mağduriyetine neden olmayın” mealindeki sözleri çok farklı bir anlayışı yansıtıyordu…  O, Türk Telekom çalışanlarını hep korumaya çalıştı… Türk Telekom’un peşkeşine karşı dururken, hem yetimin hakkını, hem  çalışanların çıkarını düşünüyordu… O dönemde yaşadıklarının bir bölümünü, Gül S. Demirtaş  “IMF Kıskacında Telekom, THY ve Enis Öksüz” isimli kitabında O’nun ağzından anlattı… Yaşadıklarının yalnızca küçük bir bölümü olan o olaylar bile mücadelesinin büyüklüğünü göstermesi açısından çok önemli… Türk Telekom çalışanları O’nu sevdi… O’nun görevden alınışına üzüldü… Ama O’na sahip de çıkmadı… Görevden alınmasını protesto eden toplantılar, yürüyüşler, basın açıklamaları yapamadılar…  O’na teşekkürlerini, üzüntülerini  iletenlerin, sahip çıkamadıkları için özür dileyenlerin sayısı çok sınırlı kaldı… Ama O’ndan hep saygıyla bahsettiler… Sayın ÖKSÜZ’ün, bu VEFA ÖDÜLÜ’nü, Telekomcuların gecikmiş bir özürü olarak kabul etmesini bekliyoruz….

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir