‘Telekomünikasyon tanımının netleşmesini bekliyoruz’

31.12.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek kredi kartları hakkında yönetmelik değişikliğine göre telekomünikasyon ürünlerinde taksit yapılamayacak.

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Gold olarak konuyla ilgili bir açıklama yapmadan önce BDDK ve ilgili kurumlardan “telekomünikasyon” kategorisinin içeriğine dahil olan ürün veya hizmetlerin açıklanmasını bekliyoruz. Şu an sektörde “telekomünikasyon” kategorisinin içinde nelerin yer alıp nelerin yer almayacağına dair bir bilgi kirliliği oluşmuştur. Bu kirliliğin önlenmesi ve önümüzü daha net görebilmemiz açısından bu tanımın netleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Her yıl neredeyse %50 büyüme kaydeden teknoloji marketleri pazarında televizyon: %25, dizüstü bilgisayar: %18, cep telefonu: %30, tablet: %7 paya sahiptir. Yani tüm bu ürün grupları hali hazırda teknoloji marketlerinin %80’lik cirosunu oluşturmaktadır. Bu sebeple söz konusu yönetmeliğin içeriğinde bu ürün gruplarının olup olmaması imalatçısından perakendecisine tüm teknoloji sektörünü yakından ilgilendirmektedir.

Elektronik ürünlerde taksitlerin 9 ay ile sınırlandırmasını zaten daha önceki açıklamalarımızda tavsiye etmiştik. Ancak yanlış tespitlerin ve açıklamaların spekülasyona yol açmaması açısından “telekomünikasyon” tanımının ivedilikle açığa kavuşturulmasını bekliyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir