Telekulak krizi sonrası istihbarat servisleri kıskaçta

Almanya’da bir süredir iç siyasetin en tartışmalı konularından kişisel verilerin Amerikan istihbarat kurumlarına aktarıldığı yönündeki skandala yeni bir boyut eklendi.

Haftalık haber dergisi Der Spiegel’in NSA’nın gizli belgelerine dayandırdığı haberinde, Alman iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın yanı sıra Alman dış istihbarat teşkilatı BND’nin de NSA’ya ait ‘XKeyscore’ adlı veri izleme programını kullandığı öne sürüldü.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu programın test edildiği, ancak şu anda kurumdaki çalışmalar için kullanılmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın NSA ile işbirliği konusunda yasaların kuruma tanıdığı yetkilere sıkı bir şekilde bağlı kaldığı’ vurgulandı. Alman dış istihbarat teşkilatı BND’den ise henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Der Spiegel dergisinin iddialarına göre, BND ‘XKeyscore’ adlı yazılımı, kurumu farklı yetilerle donatabilmek ve NSA ile terörle mücadele konusunda ortaklaşa hareket edebilmek için kullandı. Haberde, Amerikan gizli servisinin Almanya’da her ay ulaştığı 500 milyon kişisel verinin büyük bir kısmının bu program tarafından ele geçirildiği belirtiliyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Alman muhalefetinin konuya tepkisi sert oldu. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Sigmar Gabriel, BND Başkanı Gerhard Schindler’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Renate Künast da federal hükümetin küçük düşürücü bir şekilde ‘Amerikan hükümetinin hizmetçisi gibi davrandığı’ eleştirisinde bulunurken, Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger de Alman iç ve dış istihbarat başkanlarının iddialar aydınlatılana kadar görevden alınmasını istedi.

Başbakan Angela Merkel ise geçen hafta yaptığı tatil öncesi son basın toplantısında iddiaların araştırıldığını ifade etmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir