Toshiba’da yönetimsel hataların faturası çalışanlara ödetilecek

Japon elektronik firması Toshiba, televizyon bölümünde personel sayısını yarıya indireceğini açıkladı. Faaliyetleri elden geçirilen televizyon biriminde yeni personel sayısı 3.000 olacak. Yapılan değişikliklerle firmanın üç yurtdışı televizyon üretim tesisinden ikisi kapanacak.

Toshiba, Asya ve Afrika’daki gelişmekte olan piyasalara odaklanacağını ve “kârsız bölgelerdeki” satışlara son verileceğini söyledi. Toshiba, diğer Japon televizyon üreticileri gibi, yavaşlayan talep, düşen fiyatlar ve artan rekabetten olumsuz etkilendi.

Şirketin televizyon üretimini de içeren dijital ürünler bölümü, 31 Mart’a kadarki mali yılda 16,3 milyar yen zarar etti. Toshiba’nın bir önceki yılki zararı 3,3 milyar yen olmuştu.

Toshiba, daha çok talep edildiği düşünülen, büyük ekran ultra yüksek çözünürlüklü televizyon üretimine odaklanacağını söyledi. Dünyanın önde gelen üreticileri bu alanı, potansiyel büyüme fırsatı olarak görüyor. Panasonic ile Güney Kore’nin LG şirketi, “Ultra HDTV” üreticileri arasında yer alıyor.

BBC’nin haberine göre, Toshiba’nın bu teknolojiye odaklanması, Japonya’nın 2014 yılından itibaren uydu üzerinden 4K programlama yayınına geçen ilk ülke olmak istediği bir döneme rastlıyor.

Bu yılın başlarında, bir Japon telekom şirketi 4K çözünürlüklü görüntünün, internet üzerinden televizyon seti üstü kutulara aktarılabileceğini kanıtlamak için denemeler yaptıklarını söylemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir