Tüm Detaylarıyla Kredi Notu

Kişilerin bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmesinde fayda vardır. Zira bu noktada kişilerin kredi almasını belirleyen esas etkenlerden birisi de kredi notu olacaktır. Bankanın size verdiği kredi notunun düşük olması demek, kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelir. Bu bakımdan boşuna emek vermemek adına, kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizde fayda vardır. Kredi notunu öğrendikten sonra buna uygun bir strateji geliştirmek daha akıllıca olmaktadır.

Kredi Notum Neden Düşer?

Bankanın hangi imkanlarından yararlanırsanız yararlanın, bunların geri ödemesinde belli kurallar olmaktadır. Özellikle kredileri bankalardan alırken bazı şartların altına imza atarsınız ve bu şartlara uymadığınız durumlarda gerekli yaptırımlarla da baş başa kalırsınız. Bankalara olan taksitlerinizi aksatmanız, kredi notunuzun düşmesi anlamına gelecektir.

Kredinin geciktirildiği ilk aydan itibaren banka periyodik olarak kredi notunuzu düşürecektir. Bankanın 0 ile 1900 arasında değişen ve size verdiği puan; kredi almanızı belirleyen esas etken olacaktır. Bu bakımdan kişilerin kredi notlarının düşmemesi için ödemelerini düzenli olarak yapmaları gerekecektir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi puanı öğrenme işlemleri için kullanacağınız birkaç alternatif yol vardır. Öncelikle direkt olarak banka aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Ancak şunu bilmek gerekir ki, her banka size kredi notunuzu belirtmeyebilir. Yani kanuni olarak bankaların bu tarz bir işlem mecburiyeti bulunmamaktadır. Kredi notunuzu sorgulatan bankalar ise bu işlem için sizlerden 5 TL gibi bir ücret alacaktır. Yine bankalar tarafından ortak kurulan Kredi Kayıt Bürosu üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu internet üzerinden Findeks adını verdiği bir sistem kurmuştur.

Bu sisteme giriş yaparak yine 5 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu konuda bazı şebeke firmalarının da SMS yoluyla kredi notunu öğrenme imkanı verdiğini görmekteyiz. Bu işlemler de yine ücretli olmaktadır. Kredi notunu sorgulama işlemi için, sitemiz sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Sitemizi ziyaret ederek kolayca kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemiz içerisinde kredi notu ile alakalı olan tüm bilgilere ulaşabilir ve merak ettiğiniz tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

(Advertorial)

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir