Türk Telekom, karbon salınımını azaltarak ekonomiye 86.5 milyon lira katkı sağladı

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, 2010’dan bu yana Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) katılarak raporlama yapıyor. “CDP Türkiye 2012  Karbon Saydamlık Liderleri (Carbon Disclosure Leadership)” sıralamasında Türkiye’nin en önemli kurumlarıyla beraber ilk 5 içinde yer alan Türk Telekom, raporun sonuçlarına göre 86.5 milyon lirayı aşkın tasarruf sağladı. Türk Telekom’un sürdürülebilirlik projeleriyle önlediği karbon salım miktarı, 4.400 hektarlık ormanın etkisine eşdeğer.

İklim değişikliği ile mücadele için yenilikçi ve sürdürülebilir politikaların oluşturulmasını amaçlayan Türk Telekom, Türkiye’de 2010 yılında başlatılan Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) başladığı günden bu yana katılarak raporlama yapıyor. CDP Türkiye 2012 Raporu sonuçlarına göre Türk Telekom, sürdürdüğü projelerle 86.5 milyon lirayı aşkın tasarruf sağladı.

Çevre ve iklim değişikliği konularında birçok projeyi hayata geçiren Türk Telekom, hazırladığı raporlarla CDP Türkiye 2011 ve 2012 Karbon Saydamlık Liderleri sıralamasında ilk 5 içinde yerini aldı. Türk Telekom’un 2011 yılında sürdürülebilirlik projeleriyle önlediği karbon salım miktarı, 4.400 hektarlık ormanın etkisine eşdeğer.

CDP Türkiye’ye raporlama yapan ilk ve tek telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, çevre ve iklim değişikliği ile ilgili birçok projeyi hayata geçirdi. Telepresence ve video konferans kullanımıyla 2011 yılında 45.296 kez uçak yolculuğu gerektirecek sayıda karşılıklı toplantı yerine, yaklaşık 10.000 saat görüntülü görüşme yapıldı.

Türk Telekom, araç filosunu yeni nesil araçlarla değiştirerek ve GPS cihazı kullanımını başlatarak kat edilen mesafeyi 2010 yılına oranla 4 milyon 101 bin 859 kilometre kısaltmayı başardı.

Türk Telekom her ay 40 ton kağıdın geri dönüşümünü sağlıyor. Bu sayede yılda 7.680 ağaç kesilmemiş oluyor. HaTTa Çözüm Projesi ile ise müşterilerden gelen talepler, saha ekiplerine elektronik yollardan iletilerek yıllık 24 ton kağıt tasarrufu elde ediliyor.

Elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşandığı bölgelerde güneş enerjisi sistemleri ile enerji sağlayan Türk Telekom, 1.084 çalışma alanında yıllık 2.3 milyon KWh yenilenebilir enerji üretiyor.

Türk Telekom, hayata geçirdiği projelerin yanı sıra müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle düşük karbon ekonomisi çalışmalarını destekliyor ve sera gazı emisyonunu azaltmaya çalışıyor.

Türk Telekom CDP 2012 Raporu’ndan Rakamlar:

  • 2011 yılında 45.296 kez uçak yolculuğu gerektirecek karşılıklı toplantılar yerine yaklaşık 10.000 saat görüntülü görüşme yapıldı.
  • Her ay 40 ton kağıdın geri dönüşümü sağlanıyor. Bu sayede yılda 7.680 ağaç kesilmemiş oluyor.
  • HaTTa Çözüm Projesi ile yıllık 24 ton kağıt tasarrufu elde ediliyor.
  • 1.084 çalışma alanında yer alan güneş enerjisi sistemleri ile yıllık 2.3 milyon KWh yenilenebilir enerji üretiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir