Türk Telekom ve Argela 2 projeyle finalde

Türk Telekom’un mobil geleceğin temelini oluşturan 4.5G ve 5G teknolojileri konusunda sürdürdüğü çalışmalar, uluslararası ödül organizasyonlarında takdir görmeye devam ediyor. Türk Telekom geliştirdiği çözümlerle 5G alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen 5G World Summit kapsamında düzenlenen LTE&5G World Awards 2016’da iki kategoride birden finale kaldı.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, LTE&5G World Awards 2016’da, GiGA LTE&GiGA 4.5G projesiyle “En İyi Heterojen Şebeke Uygulaması” kategorisinde finale kaldı.

Türk Telekom iştiraki Argela ise ProgRAN (Programlanabilir Radyo Erişim Ağları) projesiyle “5G Özelindeki Ar-Ge Çalışmalarına En Büyük Katkıyı Sağlayan Şirket” kategorisinde birincilik için yarışacak. Argela bu başarısı ile aday gösterildiği kategoride yarışacak ilk Türk firma olma özelliği taşıyor.

Kazanan projeler 29 Haziran 2016 tarihinde Londra’da düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

FİNALE KALAN PROJELER

GiGA 4.5G, Güney Kore’den sonra ilk kez Türkiye’de Türk Telekom tarafından sunuldu

Türk Telekom’un Korea Telekom ile birlikte “En İyi Heterojen Şebeke Uygulaması” kategorisinde finale kaldığı GiGA LTE & GiGA 4.5G teknolojisi hem heterojen şebeke yapısı (HetNet) hem de gigabit düzeyinde hızları ile 5G’ye yakınsayan bir teknoloji. GiGA 4.5G teknolojisinde fiber gücü ile kullanılan 5.nesil (802.11ac) Wi-Fi şebekesi en hızlı ve en yüksek kapasiteyle sunuluyor.

Yeni nesil Wi-Fi şebekesi en yüksek hız ve en geniş kapsama ağı ile Türk Telekom’da

Türk Telekom’un Türkiye’de GiGA 4.5G adıyla 1 Nisan itibariyle 81 ilde sunduğu GiGA LTE teknolojisi, 4.5G teknolojisi ile Wi-Fi teknolojisini bir araya getirerek mobil cihazlarda saniyede 1 gigabit hıza ulaşılmasını mümkün kılıyor. Sahip olduğu 5 binden fazla Wi-Fi noktası ile Türkiye’nin lider Wi-Fi sağlayıcısı olan Türk Telekom aynı zamanda Türkiye’nin yeni nesil GiGA Wi-Fi şebekesi ile en yüksek hız ve kapasite ile en geniş kapsama ağına sahip operatörü.

Dünyada ilk kez Güney Kore’de Korea Telecom tarafından hayata geçirilen GiGA LTE teknolojisi Türkiye’de ise Türk Telekom’la birlikte müşterilere sunuldu. Şu anda bu teknoloji dünyada Güney Kore ve Türkiye’de kullanılıyor. Teknoloji, Türk Telekom müşterilerinin iletişim ve eğlence ihtiyaçlarına dünyanın en yüksek hız ve kapasite deneyimiyle ulaşabilmelerini sağlıyor.

ProgRAN ile mobil altyapıların verimliğinde yeni bir dönem başlıyor

Türk Telekom iştiraklerinden Argela’nın geliştirdiği ProgRAN, 5G standartlarının olgunlaşmasında önemli rol oynayacak iki farklı özelliği aynı anda adresleyebilen dünyadaki ilk radyo erişim ağı mimarisi olarak dikkat çekiyor. Argela’nın bugüne kadar 12 uluslararası patent başvurusunda bulunduğu ProgRAN, operatörlerin mevcut yerleşik baz istasyonlarından ihtiyaca göre dinamik olarak çok sayıda sanal baz istasyonu türetmelerini sağlayarak kaynakların çok daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlıyor. Bu sayede operatörler herhangi bir amaç için, sadece o amaca göre programlanmış ve yüksek kalitede hizmet sunan sanal baz istasyonlarını anında hayata geçirebiliyor.

ProgRAN ayrıca mevcut baz istasyonlarındaki işlem gücü ve kapasitenin bir kısmının bulut veri merkezine taşınmasına izin veriyor. Böylece anlık talebe bağlı olarak yüksek kapasiteli hizmet verme ihtiyacı duyan baz istasyonları, işlem gücünün bir kısmını buluta aktarmış olan diğer baz istasyonlarının ortak kapasitesinden faydalanabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir