Türk Telekom’un yeni CEO’su Paul Doany

Akşam gazetesinden Selim Karahan’ın haberine göre, Türk Telekom’da 1 Eylül’de istifa eden Rami Aslan’dan boşalan CEO’luk görevine, şirketi yakından tanıyan Paul Doany getirildi. 2006-2010 yılları arasında şirketin genel müdürlük ve CEO’luğunu yapan Doany, Türk Telekom özelleştirilmesinin mimarı olarak tanınıyor.

2005 yılında Türk Telekom yüzde 55 hissesinin blok olarak satılmasıyla özelleştirildikten sonra göreve getirilen Doany, 2010 yılında Türk Telekom’daki CEO’luk görevinden ayrılmıştı. Türk Telekom, bu ayrılığın ardından üst yönetim yapılanmasında Grup CEO ve Genel Müdür görevlerini yeniden birleştirmişti.

Yeniden yapılanma kapsamında, Türk Telekom yönetim kurulu üyesi ve Oger Telecom CEO’su olarak görev yapan Aslan, Doany zamanındaki yetkilerle 10 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk Telekom CEO’su olarak atanmıştı.

Doany’nin 23 Haziran 2011 itibariyla şirketin yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmesiyle Türk Telekom ile bağı kalmamıştı. Doany Türk Telekom’dan ayrılsa bile Türkiye ile bağı hiçbir zaman kopmadı. Dubai merkezli şirketi aracılığıyla Türk firmalarına önemli yatırımlar yaptı. Doany, yatırım portföyünün yüzde 75’ini Türkiye’deki yatırımlarının oluşturduğunu söylemişti.

Paul Doany, 1955 doğumlu. 1977’de Beyrut Amerikan Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. 1978’de Bradford’dan Dijital Elektronik ve İletişim Mühendisliği dalında yüksek lisans derecesi ve 1981’de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden İletişim Mühendisliği doktora derecesi aldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir